Na szlaku miej dobry humor i pogodę ducha

Na szlaku miej dobry humor i pogodę ducha

Zbigniew Smajdor

Rozmowa ze Zbigniewem Smajdorem – prezesem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Beskid”

– Majowy weekend to świetna okazja, żeby wybrać się w góry, zwłaszcza te nasze – Beskidy. Jaką trasę poleciłby Pan tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z górskimi wędrówkami?

– Rozpoczynając przygodę z górskimi wędrówkami nawet nie trzeba wyjeżdżać z Nowego Sącza.

Pewno nie wszyscy sądeczanie wiedzą, że w obrębie swojego miasta mają około 52 km Nowosądeckich Szlaków Spacerowych PTT, wyznakowanych w 1999 roku przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Pomysł ich stworzenia polegał na wykorzystaniu naturalnego położenia leżącego w kotlinie miasta, otoczonego wzniesieniami Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Niskiego, Pogórza Rożnowskiego i na zaoferowaniu mieszkańcom Nowego Sącza oraz przebywającym w nim turystom, możliwości odbywania górskich wędrówek bez czasochłonnych i kosztownych dojazdów do odległych gór. Niezależnie od miejsca zamieszkania, każdy może średnio w kilkanaście minut znaleźć się na górskim szlaku. Przejście szlaku nie wymaga wielkiego wysiłku z uwagi na brak znaczących różnic wzniesień. Szlak podzielony jest na pięć odcinków, a na jego przejście potrzeba w sumie około 16 godzin.

Szlak „Zachodni” koloru czerwonego ma 10,5 km długości i rozpoczyna się w Trzetrzewinie, a prowadzi przez wzgórze Szcząb, Marcinkowice na Białowodzkią Górę. Na Szcząb możemy też dojść szlakiem koloru zielonego, rozpoczynającym się przy drodze Chełmiec – Marcinkowice. Biegnie on Ścieżką Przyrodniczo – Leśną „Rdziostów”.

Najdłuższy jest odcinek szlaku „Wschodniego” koloru zielonego. Ma 24 km długości, a na jego przejście potrzeba około 7 godzin. Jego początek znajdziemy w Dąbrowej (obok szpitala w dawnym dworze), a zaprowadzi nas przez Dąbrowską Górę, Klimkówkę, Kuminowiecką Górę, Librantową, Chruślice, Piątkową do Kamionki Wielkiej. Tu zaczyna się z kolei szlak „Południowy” koloru czerwonego o długość 11,5 km. Prowadzi przez Małą Górę, Nawojową, wzgórze Majdan (najwyższe w granicach administracyjnych Nowego Sącza) do Biegonic.

Ostatni ze szlaków „Dąbrówka Polska – Majdan” jest koloru niebieskiego i ma 4 km długości. Dwadzieścia trzy lata temu Nowosądeckie Szlaki Spacerowe PTT prowadziły w zdecydowanej większości po drogach gruntowych, obecnie zastąpionych po części drogami asfaltowymi. Niezmienne natomiast pozostały piękne widoki jakie oferują na Kotlinę Sądecką i okalające ją pasma górskie. Tak więc początkujących turystów zachęcam do poznania najpierw najbliższej okolicy, by przekonać się, że Ziemia Sądecka jest najpiękniejsza. Zainteresowani mogą zapoznać się z mapami Nowosądeckich Szlaków Spacerowych PTT zamieszczonymi na tablicach informacyjnych obok dworca kolejowego na Alejach Batorego i przy dworcu autobusowym na Alejach Wolności.

– A co Pan poleca tym bardziej zaawansowanym? (…)

    Całość w najnowszym DTS. Czytaj za darmo on-line pod linkiem:    

Share on twitter
Share on facebook