"Na Mystkowie grajo..." Mystkowianie w filmie

Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa (Gmina Kamionka Wielka) zaprasza na premierę filmu pt. "Na Mystkowie grajo...", w którym przedstawiony zostanie folklor z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego. Premiera ok. 30-minutowego filmu odbędzie się w najbliższy piątek, 5 stycznia, w Małopolskim Centrum Słowa i Dźwięku w Niepołomicach o godzinie 19.00.

Renault2

Film powstał z inicjatywy samego zespołu. Jego członkowie zachęceni ogólnym uznaniem rozpoczęcia procesu otwarzenia folkloru pogranicza lachowsko - pogórzańskiego, którym dowodzi kierownik artystyczny zespołu, Patryk Rutkowski, postanowili udokumentować swoje dotychczasowe działania i pracę.

Film prezentuje historię życia na lachowskiej wsi. Ukazując „kamienie milowe” w życiu człowieka okres jego młodości, dojrzałości oraz śmierci nasz zespół przedstawia najpiękniejsze obrzędy regionu Lachów Sądeckich, takie jak: zmówiny, oczepiny, kolędowanie, czy Śmigurt - mówi kierownik Zespołu Regionalnego "Mystkowianie" Benedykt Poręba.

Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w marcu ubiegłego roku. Potrzebna była konsultacja etnograficzna, przygotowanie muzyki, nauka tańców, dobór aktorów, scenariusz, organizacja planów oraz strojów. Zdjęcia realizowane były w maju. Reżyserem filmu jest Kamil Wiatr, a operatorem Krzysztof Brożek.

-Do projektu zaangażowano wiele osób spoza zespołu "Mystkowianie". Potrzebni byli bowiem styliści, charakteryzatorzy, osoby odpowiedzialne za garderobę, właścicieli stadniny koni - wylicza reżyser filmu Kamil Wiatr.

"Mystkowianie" w swym filmie chcieli ukazać piękno kultury ich małej ojczyzny. W filmie daje się zauważyć wielopokoleniowość członków zespołu.

-W znacznym stopniu przełożyło się to na atrakcyjny charakter prezentacji rodzimego folkloru - zauważa Benedykt Poręba.

Tłem wszystkich wydarzeń ukazanych w filmie jest krajobraz Beskidu Sądeckiego oraz Sądecki Park Etnograficzny. Film pozwala nie tylko na zaprezentowanie fragmentu bogatego dziedzictwa kulturowego Małopolski, ale i ułatwia powrót do korzeni.

"Na Mystkowie grajo..." miał już swoją zagraniczną premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Baltica w Wilnie. W filmie wystąpiło kilkudziesięciu bohaterów: członków zarówno "Mystkowian" jak i "Małych Mystkowian". Główne role w filmie - role Kaśki i Antka - grają Natalia Głowacka oraz Patryk Rutkowski.

-Film z pewnością będzie towarzyszył Zespołowi przy wielu koncertach czy wyjazdach zagranicznych. W najbliższym czasie planujemy wydanie płyty z filmem wraz z małą monografią Zespołu - dodaje Benedykt Poręba.

Głównym sponsorem filmu jest Gmina Kamionka Wielka, a partnerem firma ETNOszafa.

Fot. Zespół Regionalny Mystkowianie.

 

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.