Kurów. Budują bezpieczne miejsce dla rowerzystów i pieszych. Co ze starym mostem?

Za dwa miesiące przejedziemy nowym mostem na Dunajcu. Krakowska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje puścić ruch nową przeprawą w Kurowie już w październiku. To dobra wiadomość nie tylko dla kierowców samochodów, ale także rowerzystów i pieszych. Dla nich powstaje bezpieczne miejsce do poruszania się.

,,Z mostu na Dunajcu w Kurowie będą mogli korzystać także rowerzyści i piesi. Dla nich powstaje ciąg pieszo – rowerowy” – poinformowali przedstawiciele GDDKiA. 

Całkowita długość mostu wynosi 602 m, szerokość 17,18 m, natomiast pylony wznoszą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Przeprawa będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jej konstrukcję i lokalizację, możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem. Wykonawcą zadania wartego prawie 190 milionów (189 096 206,12 zł) jest polsko-węgierskie konsorcjum firm Banimex. O tym pisaliśmy–> Tutaj. 

Most, którym obecnie się poruszamy został wybudowana w 1943 roku, ma długość 407,6 m. Szerokość stanowi zaledwie 7,5 metra, z czego jezdnia ma 6 m. Ale nie tylko to, że jest zbyt wąski, stanowiło motywację do jego przebudowy. Również stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Co stanie się ze starym mostem? 

Po rozebraniu starej przeprawy zostanie przyczółek, który będzie odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do tego, aby pełnić funkcję platformy widokowej. Przewidziane są na nim barierki, wejścia z obu stron i miejsca do siedzenia, a wcześniej – parkingi – zdradziła w rozmowie z naszą redakcją Iwona Mikrut, główna specjalistka ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Prawdopodobnie w listopadzie br. rozpocznie się wyburzanie starego mostu. Jednak termin zależy od warunków pogodowych. Platforma widokowa zapewne pojawi się na początku przyszłego roku. Więcej informacji —>Tutaj.

Fot. GDDKiA w Krakowie 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.