Muzyka i kultura bez granic czyli III Kongres Kultury Regionów

Muzyka i kultura bez granic czyli III Kongres Kultury Regionów

Od 17 do 20 października MCK Sokół było miejscem, w którym muzyka i kultura przełamała granice różnic kulturowych. W panelach dyskusyjnych, warsztatach i koncertach zorganizowanych w ramach III Kongresu Kultury Regionów łącznie wzięło udział ponad trzysta osób, dla których ważna jest kultura regionalna.

To była III edycja tej imprezy, ale jak zapewnił członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda – za rok odbędzie się kolejna. A wszystko ze względu na dobrą organizację imprezy i wspaniałą atmosferę, o której mówił: „Przez trzy dni doznaliśmy wspaniałych wzruszeń, niezwykłych przeżyć za co wszystkim z całego serca dziękuję”.

Do Nowego Sącza w ramach Kongresu Kultury Reginów zagościło wielu gości. Wśród nich znalazł się Szymon Hołownia – znany dziennikarz, prezenter telewizyjny i publicysta, który rozpoczął imprezę wykładem pt. „Czy różnice mogą być fundamentem jedności? Doświadczenie Europy i Afryki oraz ich przełożenie na polską codzienność”.

O swoich losach opowiadali również pozostali paneliści zaproszeni na kongres. Wśród nich znaleźli się : Elsi Adajew, który będąc dzieckiem razem z rodziną trafił do Polski, uciekając z zalanej wojną Czeczenii, Julia Doszna- łemkowska pieśniarka z Bielanki koło Gorlic, która ze łzami w oczach wspominała swoich bliskich, którym zawdzięcza to, kim jest,  Weronika Grozdew-Kołacińskiej- pieśniarka o bułgarskich korzeniach oraz Krzysztof Trebunia-Tutka- góral z muzykanckiej rodziny.

Wspólnym mianownikiem wszystkich tych osób było to, że w którymś momencie swojego życia zetknęli się z inną kulturą i religią. Musieli przystosować się do nowych warunków życia w obcej społeczności. Wszyscy zgodnie mówili, że od nas zależy czy będziemy stawiać między sobą mury i granice, czy też będziemy je przełamywać przez kulturę i muzykę, która nie zna granic. Największą wartością natomiast jest dobro i umiejętność szanowania drugiego człowieka. Różnorodność to przecież ciekawy i  naturalny element człowieczeństwa.

 

– Jest mi niezmiernie smutno, że znów musimy się rozstać. Już teraz czekamy na IV Kongres w roku 2018. Oby się odbył. Dziękuję za Waszą obecność. Wielką zdobyczą tego spotkania jest fakt, że tworzymy wspólnotę osób, którym bliska jest kultura regionalna – mówił Antonii Malczak dziękując jednocześnie wszystkim instytucjom i wielu osobom, dzięki którym impreza mogła się odbyć.

– Za rok do kongresowej torby, do upominków i wydawnictw, proszę dołączyć paczkę chusteczek, a może nawet trzy paczki. Bo słuchając dzisiejszych opowieści uczestników tej rozmowy, tak się wszyscy wzruszyliśmy, że łzy trzeba były ukradkiem ocierać– zaapelował znany językoznawca prof. dr hab. Józef Kąś

 

fot. P. Droździk

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama