Muszyński kościół odzyskuje dawny blask. Trwa renowacja za blisko 11 mln

kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie, marszałek Witold Kozłowski, renowacja, Muszyna

Trwa renowacja kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie, który powstał w latach 1676-1728. Świątynia została wybudowana w stylu barokowym przez mieszkańców parafii istniejącej od 1330 roku. Remont wyceniono na 10 940 414,28 zł.

Kościół parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Świątynia gromadzi liczne dzieła sztuki pochodzące z XV-XIX wieku. Znajduje się w niej między innymi figura Matki Bożej nazwana Panią na Muszynie, która pochodzi z kaplicy Trójcy Świętej na Wawelu.

Obecnie trwa remont budynku i prace konserwatorskie. Renowację wyceniono na 10 940 414,28 zł, z czego ponad 7,4 mln to środki unijne przekazane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Prace potrwają do końca września 2022 roku.

,,Jak powiedział ksiądz proboszcz: to wielkie dzieło na chwałę Boga i dla pożytku parafian – obecnych i przyszłych. Bardzo się cieszę, że fundusze unijne to także troska o nasze dziedzictwo, historię, kulturę. Już we wrześniu będziemy podziwiać odnowioną, piękną świątynie” – mówił marszałek małopolski Witold Kozłowski podczas zeszłotygodniowej wizyty w muszyńskiej parafii.

W zakres prac wchodzi m.in.: wymiana dachu na miedziany, remont elewacji i architektury zewnętrznej, w tym dzwonnicy i kapliczki. Nowy blask zyska także wnętrze kościoła. Odnowione zostaną obrazy, ołtarze, chrzcielnica, ambona, chrzcielnica, drzwi zakrystii. Wyremontowana zostanie posadzka w kościele. Inwestycja obejmuje również przestrzeń komunikacyjną wokół świątyni oraz m.in. konserwację ścian i sklepień.

Fot. UMWM
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.