MUSZYNA: w ścianę muzeum murowano kapsułę czasu – do otwarcia 10 listopada 2068

MUSZYNA: w ścianę muzeum murowano kapsułę czasu – do otwarcia 10 listopada 2068

W ścianę Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego”  wmurowano kapsułę czasu „do otwarcia w dniu 10 listopada 2068 roku”. Do kapsuły włożono kartę z podpisami 53 uczestników wernisażu „Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości”, metryczkę informującą o aktualnych władzach samorządowych Muszyny i władzach Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, informację o wykonawcach tuby, skrzynki oraz karty i metryczki, opis wystawy „Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości”,  uchwały muszyńskiego samorządu z lat 1914–1918,  zestaw zdjęć uczestników wernisażu oraz pendrive z wyżej wymienionymi dokumentami.

Stypendyści „Almanachu Muszyny”, aktualnie uczniowie i uczennice muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego, zobowiązali się, że za 50 lat zorganizują uroczyste otwarcie kapsuły czasu.

Prezentacja wystawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny w Muzeum Regionalnym „Państwa  Muszyńskiego” zakończyła się 22 grudnia. Złożyło się na nią dziesięć działów: „Jeszcze Polska nie zginęła – artefakty patriotyczne”, „Orły – czyli trwanie przy polskości”, „Wodzowie – nie tylko na polu bitwy – zachowajmy ich w pamięci”, „Muszyna, Krynica, Żegiestów – jak to było w roku 1918?”, „Mapy – bez Polski, z Polską wrysowywaną i wreszcie z Polską”, „Przed epoką fotografii – drzeworyty i litografie dokumentujące zabytki Doliny Popradu”, „Kolej – otwarcie Doliny Popradu na świat”, „Od CK do Polski Niepodległej – nie wyrzucajcie dawnych dokumentów, to świadkowie historii!”, „Stara szafa – czyli muszyńskie i krynickie varia” oraz ostatni, zatytułowany  „Wanda i Seweryn  – u progu Niepodległości Polski pojawili się w Muszynie i z nią związali swój los”.

Wystawie towarzyszyła multimedialna prezentacja przedstawiająca jej zawartość, natomiast jej opis oraz uchwały władz Muszyny z lat 1914–1918 zamieszczone zostały  TUTAJ.

Na zakończenie uroczystości przewodniczący Rady Muszyny Jerzy Majka wzniósł toast za Rzeczpospolitą.

 

Share on twitter
Share on facebook