Muszyna: jak chronić życie ludzi i ważne miejsca w niespokojnym czasie? Spotkanie z prof. Adamem Wiśniewskim i pokaz schronu

Muszyna: jak chronić życie ludzi i ważne miejsca w niespokojnym czasie? Spotkanie z prof. Adamem Wiśniewskim i pokaz schronu

Podczas gdy tuż za naszą granicą toczy się wojna, którą słychać i widać nie tylko w medialnych przekazach, bezpieczeństwo ludzi staje się jednym z najważniejszych tematów poruszanych równie często w gronie decydentów jak przy rodzinnych stołach. Temat podchwycono w Muszynie, gdzie w piątek (12 września) odbędzie się spotkanie, na którym o bezpieczeństwie opowie praktyk: prof. dr hab. inż. Adam Wiśniewski z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia pod Warszawą – ośrodka badawczego polskiej armii. Prelekcji towarzyszyć będzie gratka – prezentacja schronu, który wygląda jak wygodna i funkcjonalna kawalerka.

Profesor Wiśniewski od wielu lat zajmuje się ochroną ludzi i obiektów – od osłon balistycznych po materiały, które mają „wziąć na siebie” uderzenie i ocalić to, co najważniejsze. Co ciekawe, w schron, który będzie prezentowany podczas prelekcji można zainwestować, aby mieć go dla siebie. Jeszcze ciekawsze: pomysł na ofertę wpisującą się w  niespokojny czas narodził się w Nowym Sączu, w firmie Life Rescue System.

Podczas kameralnego otwartego wykładu zatytułowanego „Nowoczesne technologie do ochrony ludzi i obiektów” profesor opowie z czego i jak buduje się osłony, które chronią życie, jak projektuje się bezpieczne pomieszczenia na wypadek zagrożeń, czego nauczyły nas ostatnie lata i jakie rozwiązania są naprawdę skuteczne. Modułowy schron od firmy z Nowego Sącza będzie wizualną ilustracją dla prelekcji. Będzie można zobaczyć jak oddycha schron – poznać systemy, które dostarczają czyste powietrze i chronią przed skażeniami (nuklearnymi, biologicznymi i chemicznymi), dowiedzieć się co go zasila (własne źródła prądu i rozwiązania pozwalające funkcjonować, gdy „na górze” brakuje energii i wody), przekonać się jak to się montuje (gotowe stalowe moduły przyjeżdżają z fabryki i składa się je szybciej niż klasyczne, betonowe budowle) a także do czego można go użyć na co dzień – od bezpiecznego magazynu i serwerowni, przez „panic room”, po zapasową przestrzeń dla szpitala czy szkoły.

Rzadkie połączenie: merytoryczna prelekcja + namacalny pokaz już w piątek o  godz. 16. w bibliotece w Muszynie.

Zdjęcia: LRS

Czytaj też:

 

Filmoteka dts24

194 Videos