Mularczyk o waloryzacji reparacji: mamy gigantyczną inflację, więc to już ponad 7 bilionów

Mularczyk o waloryzacji reparacji: mamy gigantyczną inflację, więc to już ponad 7 bilionów

Kwota której domaga się od Niemiec rząd Prawa i Sprawiedliwości tytułem odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w wyniku agresji i okupacji w latach 1939-1945  wzrosła przez minione trzy miesiące z 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, do ponad 7 bilionów. Taką informację przekazał w programie Polsatu „Punkt Widzenia” wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Jak stwierdził Mularczyk, raport o reparacjach był tworzony 1 września i obejmuje wyliczenia na dzień 31 grudnia 2021 roku.

Mamy  jednak gigantyczną inflację i to jest już ponad 7 bilionów złotych – powiedział sądecki parlamentarzysta, który w październiku został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Jeżeli dzisiaj świat mówi: Rosja zapłaci za zbrodnie na Ukrainie. To na takiej samej zasadzie Niemcy muszą zapłacić za zbrodnie jakich dopuścili się w Polsce – dodał.

Determinacja rządu PiS w kwestii egzekwowania od Niemców odszkodowania za wojenne straty, zaowocowała nie tylko notą dyplomatyczną w sprawie odszkodowania, przesłaną przez polskie MSZ do Berlina. Rozpoczęła się również kampania informacyjna dotycząca strat wojennych Polski, która ma trafić do młodzieży. Jednym z jej elementów jest utwór muzyczny grupy De Press zatytułowany „Straty wojenne Polski”. W studio Polsatu Mularczyk zapewniał, że piosenka jest inicjatywą oddolną. Z jego wyjaśnień wynika, że współpraca De Press z Polską Fundacją Narodową została nawiązana po powstaniu utworu.

Po prostu znany, lubiany, ceniony zespół nagrał sam z siebie, z potrzeby serca piosenkę o stratach wojennych. Kiedy usłyszałem tę piosenkę, skontaktowałem się z panem Bartłomiejem Dyrczem i Andrzejem Dziubkiem. Odbyliśmy bardzo dobre spotkanie w Polskiej Fundacji Narodowej i planujemy kolejne piosenki w językach angielskim, francuskim, niemieckim,  norweskim – zapowiedział Mularczyk.  –  Chcemy szerzyć temat dotyczący polskich strat z czasów II wojny światowej nie tylko poprzez analizy, raporty i publikacje naukowe, ale także przez muzykę, popkulturę. Stąd współpraca Polskiej Fundacji Narodowej z zespołem De Press. Będziemy zmierzać do tego, żeby temat polskich strat wojennych trafił przede wszystkim do młodego pokolenia, do młodzieży, która musi zrozumieć, skąd wynika cały czas trwająca pogoń Polski za poziomem życia Niemców, z czego wynikają te dysproporcje w poziomie naszych gospodarek.

Refren utworu De Press, który ma przekonać europejską młodzież do słuszności polskich starań o odszkodowanie za wojenne szkody  brzmi:

Eksploatacje – Konfiskaty – Kontyngenty

Brutalny rabunek nazistowskiej rzeszy

Eksploatacje – Konfiskaty – Kontyngenty

Straty wojenne Polski

Całego utworu możesz posłuchać poniżej:

https://twitter.com/arekmularczyk/status/1587034289962721280?s=20&t=OtGPPz4jAOtlL105QZg9qQ

zdjęcie: prtscr Polsat „Punkt widzenia”

Czytaj też:

Marek Pławiak: Wendetty na pewno nie będzie…

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama