Możesz poczuć się jak agent kryptowywiadu! Startuje Ogólnopolska Gra Kryptologiczna ŁAMACZE SZYFRÓW

Możesz poczuć się jak agent kryptowywiadu! Startuje Ogólnopolska Gra Kryptologiczna ŁAMACZE SZYFRÓW

Rozpoczyna się tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Gry Kryptologicznej ŁAMACZE SZYFRÓW, która powstała pod wpływem inspiracji dziejami polskich kryptologów, którzy nie tylko złamali kod Enigmy, ale też przyczynili się do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej, od którego minął już wiek.

Rywalizacja odbywa się w formie konkursu zespołów i ma silny aspekt edukacyjny – łączy w sobie, w przystępny sposób, elementy historii, matematyki i logiki. Uczestnicy poznając metody szyfrowania i łamania szyfrów rozwiązują wirtualne zagadki i łamią coraz trudniejsze tajne depesze. Głównym motywem gry jest nawiązanie do kursu szyfrów, jaki odbył się w Poznaniu w 1929 roku, a którego efektem było złamanie Enigmy przez uczestniczących w nim młodych matematyków – mówi twórca gry Szymon Dąbrowski – dlatego właśnie zapraszamy uczniów, studentów (choć nie tylko, bo najstarszy uczestnik poprzednich edycji miał ponad 70 lat) do takiego kursu. Uczestnicy najpierw dowiadują się jak stosować kolejne szyfry, a potem próbują łamać utajnione depesze.

Szczególnie ważne jest to, że adeptem kryptologii może stać się każdy (jeśli tylko umie pisać), bowiem zabawa toczy się na trzech poziomach trudności INTRO, ADEPT i WYZWANIE i nie trzeba mieć żadnej wiedzy o łamaniu szyfrów. W zależności od poziomu trudności zespoły liczą od 1 do 3 osób. Finał obu etapów rozegra się właśnie dokładnie w czasie gdy 88 lat temu Marian Rejewski złamał szyfr Enigmy. Zwyciężą te zespoły, które najszybciej złamią finałowe szyfry.

REJESTRACJA ZESPOŁÓW oraz poziom INTRO już teraz na www.lamaczeszyfrow.pl.
Poziom ADEPT (podstawowy) od 14.12 (decydująca rozgrywka 28.12),
Poziom WYZWANIE (zaawansowany) od 16.12 (decydująca rozgrywka 30.12).

Organizatorem gry jest Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne VIATOR z Poznania, a zadanie dofinansowano ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Szczegóły na www.lamaczeszyfrow.pl