MON podjęło decyzję o użyciu wojska do pomocy Policji. Postanowienie obowiązuje od dzisiaj

MON podjęło decyzję o użyciu wojska do pomocy Policji. Postanowienie obowiązuje od dzisiaj

Równo o północy weszła w życie decyzja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji. 

Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli 19 marca 2020 roku od godziny 00:00. Wojsko zostanie wydzielone do pomocy Policji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

,,Skład wydzielonych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ich zadania, liczebność, obszar, na jakim wydzielone Siły Zbrojne będą wykonywały zadania, oraz czas ich wykonywania, a także ograniczenia dotyczące użycia posiadanych środków określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji” – czytamy w postanowieniach.

Jak poinformował podczas niedzielnej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, w Polsce będziemy mieli bardzo znaczący wzrost liczby osób poddanych kwarantannie, według niego, ich liczba dojdzie do kilkudziesięciu, a nawet stu tysięcy.

– W związku z tym patrole policji będą też wzmocnione przez wojsko. Będzie ono do dyspozycji tych samorządów, które będą potrzebowały pomocy w opiece nad osobami objętymi kwarantanną. Kontrola to jedna rzecz, ale drugą rzeczą jest kwestia pomocy tym osobom – zaznaczał Michał Dworczyk.

Fot. dts24.pl/
pixabay

Share on twitter
Share on facebook