Młodzieńczy zapał i energia – Sinfonia Carpathia rozkręca się

Młodzieńczy zapał i energia – Sinfonia Carpathia rozkręca się

Sukces koncertu charytatywnego w galerii Trzy Korony stał się kołem napędowym do dalszych działań dla nowo powstałej orkiestry Sinfonia Carpathia. Młodzi muzycy zapraszają na kolejny występ 3 października o godz. 18 w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Sinfonia Carpathia to orkiestra, w skład której wchodzą młodzi, zdolni sądeczanie, absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Niemal wszyscy rozpoczynali swoją edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. To tam się poznali i zaprzyjaźnili.

 

– Choć później każdy z nas poszedł swoją ścieżką, to nasza przyjaźń przetrwała. Gdy więc Bartek poddał pomysł stworzenia wspólnie orkiestry, wszyscy natychmiast zareagowali entuzjastycznie – opowiada Agata Pańszczyk, skrzypaczka.

Właśnie kończy studia z zarządzania kulturą w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale mieszka w Nowym Sączu. Podobnie jak większość członków orkiestry zdecydowała o powrocie po studiach w rodzinne strony. Młodzi artyści, mimo że Nowy Sącz nie ma filharmonii, widzą szansę rozwoju swojej kariery muzycznej właśnie tutaj.

– Miałem okazję obserwować, jak działają filharmonie w Polsce i za granicą. Często duże instytucje, skostniałe, nie zachęcają do kreatywnych działań, bo niemal zawsze trafi się na opór zasiedziałych tam ludzi. Tymczasem pieniędzy na kulturę jest coraz mniej. Znacznie łatwiej jest utrzymać się kameralnym orkiestrom ze świeżym spojrzeniem na muzykę – mówi Bartosz Życzyński, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Académie de Musique Prince Rainier 3 w Monaco i nauczyciel gry na skrzypcach w PSM w Nowym Sączu.

W tym świeżym spojrzeniu upatruje sukces Sinfonii Carpathia. Dlatego też artyści orkiestry postanowili zainaugurować swoją działalność nie tradycyjnie, w sali koncertowej, a w galerii handlowej. Wyszli do ludzi, z których część pewnie z muzyką klasyczną ma niewiele wspólnego.

– Być może nigdy nawet nie byli w filharmonii i nie mieliby nawet takiej potrzeby. Po tym jednak, co zobaczyli i usłyszeli w galerii, jest szansa, że przyjdą na nasz występ w sali koncertowej. Jesteśmy ogromnie zbudowani reakcją publiczności – mówi Bartosz Życzyński.

Niebawem znów będzie okazja usłyszeć młodych muzyków. Tym razem zagrają „Tanga i muzykę Karpat” w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

To niezwykłe wydarzenie, podczas którego usłyszeć będzie można utwory Astora Piazzolli, Beli Bartoka czy Mieczysława Karłowicza, stanowić będzie wizytówkę Orkiestry – oddanej klasycznym formom, kultywującej pierwiastki ludowości i regionalizmu oraz pełnej młodzieńczego zapału i energii – zapowiada Agata Pańszczyk i zaprasza do SOKOŁA 3 października o godz. 18.

Fot. Wiktor Wolski

Orkiestrę Sinfonia Carpathia tworzą od lewej: Justyna Młynarczyk, Maciej Mazur, Bartosz Życzyński – koncertmistrz, Agata Pańszczyk, Renata Borucka, Magdalena Sołtysiak, Martyna Bulzak, Monika Miechurska, Ewa Borcz, Joanna Kiełbasa, a ponadto: Mieczysław Smyda, Alicja Bogucka, Dorota Leonow, Gabriela Szczepaniak, Jan Hutek, Anna Drożdż, Adam Leśniak. Koncert Inauguracyjny orkiestra zagrała pod batutą Macieja Kotarby.

Share on twitter
Share on facebook