Młodzi sądeczanie szykują się do strajku. Mają dość słów. Domagają się czynów

Po raz kolejny młodzi sądeczanie wyjdą na ulicę, aby wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec zmian klimatycznych i bezczynności rządzących w sytuacji zagrożenia dla planety. Chcą zwrócić uwagę władz w każdym zakątku naszego globu na problem, którego konsekwencje najmocniej odczuje właśnie młode pokolenie.

Renault2

Poprzedni strajk, który odbył się wrześniu sprawił, że w Nowym Sączu coś drgnęło...

-Udało nam się nawiązać współpracę z miastem, które wyraziło zainteresowanie materiałami edukacyjnymi do szkół. Jesteśmy w trakcie ich przygotowania we współpracy z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym ogólnopolskim. Na początek grudnia zaplanowaliśmy również świąteczną wymianę ubrań i książek. Mieszkańcy będą przynosić niepotrzebne ubrania i książki, zostawiać je i zabrać te, które ich zainteresują. Chcemy w ten sposób uświadamiać ludzi o tym, jak przemysł odzieżowy i fast fashion negatywnie wpływa na środowisko - mówi Mikołaj Gumulski, inicjator MSK w Nowym Sączu, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego.

Młodzi aktywiści pomagają także zbierać  informacje na temat smogu poprzez osobiste mobilne czujniki, z których odczyty codziennie wysyłają do bazy danych.

Już jutro znów spotkają się na sądeckich Plantach przy Dębie Wolności. Od godz. 10. będą strajkować  w szczególny sposób:

-Niektórym słowo „strajk” kojarzy się z czymś negatywnym, my obalamy ten stereotyp i zapraszamy na świetną formę spędzenia piątkowego dnia - dodaje Magdalena Gucwa.

- Zdecydowaliśmy się na organizację strajku, ponieważ zależy nam na poprawieniu stanu naszego środowiska. Dużo się mówi o takich rzeczach w dużych miastach. Chcemy aby w naszym mniejszym mieście nasze wołania brzmiały równie głośno. Zapraszamy do wspólnych działań nie tylko młodzież, ale też osoby dorosłe. Po ostatnim strajku zwiększyła się grupa wolontariuszy. Jest nas coraz więcej - mówi Julia Cisak, jedna z organizatorek.

Data strajku również nie jest przypadkowa. Zbiega się z dniem wielkich wyprzedaży w sklepach czyli Black Friday. Młodzi ludzie chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem produkcji przemysłowej, która przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery.

29 LISTOPADA PRZYJDŹ NA PROTEST, aby pokazać politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce: DOSYĆ SŁÓW, TERAZ CZYNY!- apelują organizatorzy strajku.

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.