Młodzi literaci nagrodzeni. Kolejne *Pióro Splotu* za nami

143 twórców z całego województwa zgłosiło swoje prace do XVII Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu”. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, bo zarówno nadesłana proza, jak i poezja zaskakiwały dojrzałym podejściem młodych ludzi i różnorodną tematyką.

wsb3

Przewodniczącym jury był poeta i krytyk sztuki Andrzej Warzecha. W komisji zasiedli także: Dorota Kulig, Wojciech Kudyba, Wojciech Molendowicz, Grzegorz Rapcia i Małgorzata Gucwa.

Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 143 młodych twórców, składając w sumie 155 prac. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: senior (urodzeni w latach 1999-2002), w której pojawiło się 87 prac oraz junior (roczniki 2003-2006), do której wpłynęło 68 tekstów. W każdej kategorii jury osobno oceniało prozę oraz poezję.

Z powodu tak dużej ilości zgłoszeń, praca jury składała się z dwóch etapów. W pierwszym z nich zespół w składzie: Dorota Kulig, Małgorzata Gucwa i Grzegorz Rapcia dokonał wstępnej selekcji i zakwalifikował do następnego etapu 108 prac.

Jak przyznają członkowie komisji konkursowej, w pracach dostrzec można było sporą dbałość o warsztat i formę prac. Tematy były bardzo różnorodne, tak jak i poziom nadesłanych utworów.

Zwycięzcy w kategorii junior otrzymali nagrody książkowe, a na seniorów oprócz książek czekały nagrody pieniężne.

Poniżej zamieszczamy w całości werdykt jury:

KATEGORIA JUNIOR – POEZJA

Wyróżnienie  otrzymuje: Martyna Augustyn , pseudonim Lacrima z Barcic, za wiersze „Czas”, „Wiersz nie do końca miłosny”, „***”.

III nagrodę otrzymuje: Aleksandra Baczyńska pseudonim Olenia z Limanowej za Wiersze „Kamień”, „Most”, „Kula”. Nagroda przyznana za minimalizm formy i ciekawe metafory.

II nagrodę otrzymuje: Damian Szczerbicki  , pseudonim Nihilist dux  z Nowego Sącz za zestaw wierszy „MMII”, „MMXVI”, „MCMXLV”.  Nagroda przyznana za umiejętne posługiwanie się słowami i szukanie nowych znaczeń

I nagrodę otrzymuje: Paulina  Pichurska pseudonim Catrix z Tylicza za wiersz „Inna”. Nagroda przyznana za „inność”, lapidarność, oszczędne operowanie słowem.

KATEGORIA JUNIOR – PROZA

Wyróżnienie  otrzymuje: Kinga Sroka, pseudonim Literacka dziewczyna ze Starego Sącza, za opowiadanie „Powrót do domu”

Wyróżnienie  otrzymuje: Paulina Pichurska, pseudonim  Catrix z Tylicza za opowiadanie „List”

Wyróżnienie  otrzymuje: Katarzyna Cholewa, pseudonim Kathy z Nowego Sącza, za opowiadanie „Nostalgia”

III nagrodę otrzymuje: Beata Bieniek, pseudonim Flip z Librantowej za opowiadanie „Zamiana”. Nagroda przyznana za Śmiały koncert pozwalający niebanalnie ująć relacje rodzinne.

II nagrodę otrzymuje: Zuzanna Jamrozowicz, pseudonim Bermuda triangle z Młodowa za opowiadanie „Moje huragany” Nagroda przyznana za wnikliwą analizę psychologiczną w ciekawym kształcie narracyjnym.

I nagrodę otrzymuje: Sylwia Grybel, pseudonim Churasta chutagre z Kamionki Wielkiej za opowiadanie „O nietypowym pasożycie”.   Nagroda przyznana za inne ujęcie często opisywanego tematu, odwagę w zastosowaniu rozwiązań formalnych.

KATEGORIA SENIOR – POEZJA

Wyróżnienie  otrzymuje:  Agnieszka Ligas, pseudonim Biały Kruk z Tylmanowej za wiersze „Władczyni motyli”, „Dziś jest dobry dzień”, „Woda”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Julia Smoła, pseudonim Klakier z Brunar, za wiersze „Latawiec”, W poszukiwaniu Ciebie”, „Niewidzialna”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Karolina Mazur, pseudonim  Alexandrina  z Popardowej za wiersze „Nowe Pokolenie”, „Talenty”, „Potrzeby”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Sara Kmak , pseudonim Azalia  ze Stróż za wiersze „Uzdrowiciel”, „D(r)eszcz”, „Skazani na busa”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Kinga Orzechowska, pseudonim Agape z Chełmca za wiersze „Wybrakowani”, „***”, „Skrawki”.

III nagrodę otrzymuje: Marta Piasecka pseudonim Mafee z Kamionki Wielkiej za wiersze „Spiritus Movens”, „Hospes hostis”, „Absens carens” Nagroda przyznana  za oryginalne wykorzystanie języka codziennego i realizację zasady- minimum słów, maksimum sensu.

II nagrodę otrzymuje: Magdalena Kądziołka, pseudonim Bwshysoul  z Nowego Sącza za wiersze ”Chyba jestem chora”, „Ile”, „Nie umiem”. Nagroda przyznana za ciekawy zestaw wierszy i wizualną zmysłowość poetycką obrazu.

I nagrodę otrzymuje: Katarzyna Majca , pseudonim Sinatra z Nowego Sącza za wiersze ”Prowincjonalny prowidencjalizm”, „Szarada-szkarada”, „Bukolika”. Nagroda przyznana za interesującą wyobraźnię dźwiękową i ciekawe rozwinięcie tradycji leśmianowskiej.

KATEGORIA SENIOR – PROZA

Wyróżnienie  otrzymuje: Katarzyna Zamora, pseudonim Lily z Zawady Pilickiej za opowiadanie „Przegrana”

Wyróżnienie  otrzymuje: Justyna Pawlik, pseudonim Megan z Trzycierza za opowiadanie „Nic nie trwa wiecznie…”

Wyróżnienie  otrzymuje: Nikola Jucha, pseudonim  Nikka z Tylicza za opowiadanie Cmentarzysko”

Wyróżnienie  otrzymuje: Szymon Podobiński, pseudonim Rangeit z miejscowości Nicew za opowiadanie „Kontrolować Życie”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Renata Woźniak, pseudonim Reality z Nowego Sącza za opowiadanie „Za jaką cenę?”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Martyna Tokarczyk, pseudonim Rebeka ze Starego Sącza za opowiadanie „Kościół”.

III nagrodę otrzymuje: Aleksandra Biel pseudonim Gerttruda z Nowego Sącza  za opowiadanie „Przypowieść o powracających nałogach”. Nagroda przyznana za poetyckość prozatorskiego języka.

II nagrodę otrzymuje: Klaudia Grońska pseudonim Mona Lisa z Mostek za opowiadanie „Tym razem naprawdę zabłądziłem”. Nagroda przyznana za inne spojrzenie na problem samobójstwa i depresji.

I nagrodę otrzymuje: Anna Gębarowska , pseudonim Mirabelka z Szalowej za opowiadanie „Memorabilia”. Nagroda przyznana za umiejętne zestawienie tragedii katyńskiej z dzisiejszą jej percepcją i próbę zastosowania języka poetyckiego w prozie.

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]