W kilkadziesiąt dni powstało urządzenie wykrywające koronawirusa w oddechu. Właściciel firmy, w której powstał wynalazek pochodzi z Nowego Sącza

Firma ML system stworzyła urządzenie, które w ciągu dziesięciu sekund wykrywa koronawirusa w oddechu. Właścicielem innowacyjnego przedsiębiorstwa jest Dawid Cycoń. Pochodzi z Nowego Sącza. Zdobywał doświadczenie między innymi w Optimusie i w Fakro. Na Podkarpaciu zamieszkał kilkanaście lat temu. Prace nad nowym wynalazkiem jego firmy trwały zaledwie kilkadziesiąt dni. Ich efekt zaprezentowano wczoraj w siedzibie ML System, w miejscowości Zaczernie koło Rzeszowa.

W najbliższych dniach mają rozpocząć się badania kliniczne urządzenia, które jest dziełem firmy Dawida Cyconia i jego małżonki – Edyty Stanek. W prezentacji uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – poinformował Dawid Cycoń, który ma nadzieję, że wynalazek będzie masowo stosowany w zakładach pracy, na lotniskach i na przejściach granicznych. Co ważne – urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi.

Ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata – dodał.

Dawid Cycoń prezes i założyciel spółki ML System (która w 2018 roku zadebiutowała na giełdzie) jest absolwentem Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Przez 12 lat piastował samodzielne funkcje specjalisty oraz kierownika w pionach marketingu i sprzedaży takich spółek jak: Optimus S.A., Fakro Sp. z o.o. (oraz s.c.), Reynaers Polska Sp. z o.o. Wraz z żoną – Edytą Stanek zamieszkał w okolicach Rzeszowa. Jego firma – podobnie jak Optimus zaczęła działać w garażu. ML System jest producentem i dystrybutorem paneli fotowoltaicznych, produkuje m.in szyby wytwarzające prąd.

Twórca firmy jest współautorem 14 zgłoszeń patentowych, 4 wzorów użytkowych i 4 wzorów przemysłowych oraz publikacji z zakresu ogniw fotowoltaicznych III generacji. Jest też członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Jego firma ML System została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2016r.

źródło: https://mlsystem.pl/media/

zdjęcie w nagłówku: prtscr z nagrania Kancelarii Prezydenta RP

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.