Przyjdź na spotkanie i poznaj mistrza tradycji haftu lachowskiego

Przyjdź na spotkanie i poznaj mistrza tradycji haftu lachowskiego

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza serdecznie na spotkanie podsumowujące projekt „Mistrz tradycji – haft lachowski”, które odbędzie się 7 grudnia (piątek) o godzinie 18.00 w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu (w sali multimedialnej na I piętrze). 

W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Janinie Lorczyk, hafciarce z Podegrodzia, który powstał w ramach zadnia „Mistrz tradycji – haft lachowski”, oraz prezentacja prac wykonanych przez uczestników warsztatów haftu, prowadzonych przez panią Janinę. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – informują organizatorzy.

Zadanie MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI polegało na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich.  W roli „mistrza” wystąpiła Janina Lorczyk. Uczestnicy  opanowali podstawowe umiejętności zdobienia ubiorów ludowych z regionu. Poznali najbardziej charakterystyczne dla haftu lachowskiego techniki, ściegi i motywy zdobnicze, a także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu. Szkolenie trwało 7 miesięcy, zajęcia odbywały się w oddziale Muzeum Okręgowego – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. W części teoretycznej o tradycyjnym stroju Lachów Sądeckich, jego zróżnicowaniu i przemianach opowiedziała uczestnikom warsztatów znana sądecka etnografka Maria Brylak-Załuska.

Projekt zrealizowano przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

materiał partnera

Reklama