Michał Wójcik – Galicjanista odkrywający Mszanę

Michał Wójcik – Galicjanista odkrywający Mszanę

Michał Wójcik

Michał Wójcik ma 32 lata, pochodzi z Mszany Dolnej, choć na co dzień mieszka i pracuje w Krakowie. Mówi o sobie, że jest regionalistą, rozkochanym w historii rodzinnej Mszany.   Niektórzy podobno mówią o nim nawet „Galicjanista”. Od 10 lat prowadzi na Facebooku stronę pt. „Mszana Dolna na starych fotografiach” a ostatnio wydał książkę o mszańskim sądzie powiatowym.

– Projekt cyfrowy „Mszana Dolna na starych fotografiach” powstał dość spontanicznie – od kilku zdjęć z domeny publicznej. Z czasem pomysł przerodził się w portal, a przede wszystkim w mój kanał komunikacji z publicznością. Jak dotąd opublikowałem ponad 2 tys. postów, często dzieląc z odbiorcami nieznanymi ciekawostkami, a nawet wręcz perełkami – opowiada Michał, który z wykształcenia jest ekonomistą.

– Najcenniejsze zbiory pocztówek oraz fotografii pochodzą z kilku prywatnych kolekcji, których właścicieli miałem przyjemność poznać. W tym roku planuję benefis 10-lecia projektu ze starymi fotografiami. Zapraszam wszystkich do dzielenia się starymi pocztówkami i fotografiami  – dodaje. Sam siebie określa jako regionalistę i popularyzatora historii lokalnej.

– Inni widzą we mnie „galicjanistę”. Wychodzę z założenia, że przeszłością miejsca, z którego pochodzimy, po prostu warto się interesować. W moim przypadku było to dodatkowo poczucie braku odpowiedniej literatury na temat dziejów mojej rodzinnej Mszany Dolnej i chęć zmiany tego stanu, dołożenie własnej cegiełki. Za mylne uważam myślenie, że historia jest własnością tylko zawodowych historyków. Jednocześnie chcę podkreślić, że warsztat historyka to niezbędne tło i narzędzie do pracy nad badaniem przeszłości, szczególnie przy pracy źródłowej.

***

Jakie, zdaniem Michała, są najciekawsze lub najbardziej oryginalne historie, na jakie natknął się w czasie badania dziejów Mszany Dolnej i jej okolic? (…)

  Cały tekst przeczytasz w najnowszym wydaniu DTS  bezpłatnie pod linkiem:  

Fot. Kinga Świgost

Reklama