Michał Szczygieł, Or_kiestra, Aleksandara Nizio i inni zagrają dla Gabrysi Szewczyk

Siedmioletnia Gabrysia to prawdziwa wojowniczka. Jest przykładem na to, że nawet w bardzo trudnej sytuacji nie wolno się poddawać i trzeba walczyć o siebie. Ona i jej mama dzielnie stawiają czoła nieoperacyjnemu guzowi mózgu, który niczym nieproszony gość zadomowił się w głowie dziewczynki. Dzięki pomocy ludzi dobrego serca, którzy wsparli finansowo rodzinę, udało się doprowadzić do eksperymentalnej terapii lekiem ONC 201. Przyniósł on nadzieję, Gabrysia czuje się świetnie, guz się zmniejszył, a wyniki znacznie się poprawiły. Trzeba jednak sporo pieniędzy na kolejną dawkę leku. Przyjaciele ruszają na pomoc i 1 marca organizują koncert charytatywny, a na nim same wspaniałości. Nie może Cię tam zabrnąć! 

Koncert „Wszystko za Życie” odbędzie się 1 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Rozpocznie go o godzinie 17. zespół Druga strona dnia, którego liderem jest dziadek Gabrysi – Witold Szewczyk. Po nim w ramach akcji ,,Pomagam, bo mam VOICE” zagrają m.in.: Or_kiestra-Niezależna Orkiestra i Chór Młodzieżowy pod kierownictwem Justyny Zawiślan, Michał Szczygieł – finalista 8. edycji The Voice of Poland, Maciej Mazur, którego poznaliśmy również w The Voice of Poland, ale i w Idolu, Aleksandra Nizio – zwyciężczyni 5. edycji The Voice of Poland, Szymon Pejski debiutujący na festiwalu w Opolu w 2017 roku oraz utalentowani soliści Or_kiestry.

Inicjatorem koncertu dla chorej siedmiolatki jest Kamila Urbanik. – Gabrysia, jej rodzina, a szczególnie jej babcia, jest mi bardzo bliską osobą. Jest taką moją ciocią, przyjaciółką mojej mamy od długich lat. Nie jesteśmy związani krwią, ale traktujemy się jak rodzina. Pomyślałam, że skoro mam tylu utalentowanych znajomych, z którymi już nieraz organizowaliśmy różne wydarzenia, to dlaczego nie zrobić czegoś podobnego na rzecz Gabrysi. To pierwszy koncert, w którego organizację tak bardzo się zaangażowałam. Jesteśmy grupą znajomych, a Or_kiestra już nieraz inicjowała takie wydarzenia – wyjaśnia Kamila Urbanik.

Sponsorzy indywidualni i firmy dokładają swoje cegiełki i przekazują różne gadżety na kiermasz i licytacje, które odbędą się podczas koncertu. Będzie można wylicytować m.in.: vouchery na narty, termy, makijaże, sesje zdjęciowe, a także książki wydawnictwa RTCK. Nie zabraknie również słodkości, ciast, ciasteczek, ze sprzedaży których dochód zostanie przekazany dla Gabrysi. – Jeśli ktoś jeszcze chciałby nam pomóc dopiąć organizację koncertu, wspomóc finansowo, to zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 881690570 lub mailowo na adres: [email protected] – apeluje Kamila.

Podczas wydarzenia wolontariusze będą zbierać datki do puszek. Całość zebranych środków trafi na poczet leczenia i rehabilitacji siedmiolatki.

Jest nadzieja! 

Historię Gabrysi Szewczyk  z Nowego Sącza nasi Czytelnicy mieli już okazję poznać. U tej małej istotki, pełnej radości, energii i miłości do zwierząt, we wrześniu 2019 roku zdiagnozowano nieoperacyjnego guza mózgu, złośliwego glejaka w czwartym stopniu zaawansowania. Dla uczennicy klasy 1b Szkoły Podstawowej nr 16 w Nowym Sączu, jej mamy i wszystkich bliskich świat się zmienił w jednej sekundzie. Było jasne, że nie ma czasu do stracenia i trzeba działać. W akcję pomocy dziewczynce i zbieranie środków na kosztowną terapię włączyli się przyjaciele rodziny, sądeczanie, szkoła, do której uczęszczała, a także liczne osoby dobrej woli.

Mama Katarzyna starała się dla córki o nowoczesną terapię lekiem ONC 201, jak i o badania molekularne, które trzeba wykonać w niemieckim Heidelbergu na własny koszt. Lek jest dostępny w USA, czy Niemczech, ale nie w Polsce. Lekarze czasem o nim nieśmiało wspominali, ale nie byli w stanie pomóc. Niestety polskie sposoby leczenia nie gwarantują wyleczenia. Nasz system opieki zdrowotnej nie oferuje również wielu terapii, które w innych krajach są powszechne. Mama Gabrysi nie poddała się, nie poddali się też dobrzy ludzie, którzy uzbierali pieniądze potrzebne, aby sięgnąć po nadzieję – ONC 201.

Gabrysia przeszła serię radioterapii w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Jest to jedyna forma leczenia, która mogła zostać zrealizowana w Polsce. Rodzina dziewczynki zdecydowała się na przeprowadzenie badań molekularnych w Heidelbergu. Od wyników badań zależy określenie dalszej formy terapii. Obecnie dziewczynka jest pod opieką dr Arnhold’a z Frankfurtu, za którego pośrednictwem przyjmuje eksperymentalny lek ONC 201.

Gabrysia przeszła rezonans kontrolny, który pokazał, że terapia naprawdę działa. Dziewczynka czuje się znakomicie, jest w świetnej formie. Cieszy się, bo już kilka razy mogła odwiedzić kolegów w szkole. – Na krótko, ale mogła pobyć z dzieciakami. Guz się zmniejszył, poprawiły się wyniki badań, wzrosła liczba leukocytów, która zwykle maleje po radioterapii. Lek działa, dlatego uzasadniona jest dalsza zbiórka na leczenie Gabrysi. Idzie wszystko ku dobremu – zapewnia z nadzieją Kamila Urbanik. Leczenie przyniosło również poprawę w sprawności ruchowej. To pokazało, że ONC 201 jest realną szansą na powrót do zdrowia małej Gabrysi. Jednak koszty są niewyobrażalne.

Ogromne koszty 

Jedna dawka leku ONC 201 pochłania średnio 24 tys. zł i wystarcza na około 2-3 miesiące terapii. Jednorazowa konsultacja w Niemczech to 600 euro, a rodzina musi także ponieść koszty podróży oraz pobytu we Frankfurcie. Badania molekularne to dodatkowe 5 tys. euro wydatku. Po otrzymaniu wyników badań molekularnych rodzina planuje wyjazd do Zurychu do prywatnej kliniki, specjalizującej się w leczeniu nowotworów mózgu. Sama konsultacja w owej placówce to koszt 350-400 CHF, czyli około 1600 zł.

Walka o życie Gabrysi przekracza możliwości finansowe rodziny, dlatego mama prosi o pomoc wszystkich ludzi dobrego serca, którzy zechcą wesprzeć leczenie jej dziecka. Dziewczynka jest pod opieką fundacji Zdążyć z pomocą. Ma tam swoje subkonto, na które można wpłacać pieniądze.

– Brak możliwości pomocy swojemu dziecku to najgorsza rzecz, która może się przydarzyć. Szukamy informacji wszędzie. Staramy się funkcjonować z dnia na dzień – wyznaje Katarzyna, mama Gabrysi.

Przyjdźcie na koncert i okażcie wsparcie Gabrysi. Ci, którzy nie dadzą rady pojawić się 1 marca w nowosądeckim MOK mogą wesprzeć dziewczynkę i pomóc jej w nierównej walce, wpłacając dowolną kwotę na konto: FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa. Nr rachunku bankowego dla wpłat złotówkowych: Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, tytuł: 36367 Szewczyk Gabriela Nowy Sącz – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia. Można również dołączyć na Facebooku do grupy „Aukcje charytatywne na leczenie Gabrysi!” lub przekazać 1% podatku, wystarczy w rozliczeniu rocznym PIT wpisać KRS: 0000037904, a w polu „cel szczegółowy”: 36367 Szewczyk Gabriela Nowy Sącz.

Fot. arch. prywatne rodziny Szewczyk

Ulubiony tygodnik do wzięcia. Za darmo!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.