Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla trzech niezłomnych Józefów

Wojna brutalnie wkroczyła w młodość Józka i jego rówieśników, sprawiła, że trzeba było wydorośleć będąc jeszcze dzieckiem. Pracować, w wieku, który dziś kojarzy się wyłącznie z zabawą. Walczyć o życie, które dopiero powinno nabierać rozpędu w spełnianiu młodzieńczych planów. Walczyć o Polskę…

Józef Stojek urodził się w podsądeckich Gołąbkowicach 14 X 1925 r. W czasie wojny pracował przy budowie dróg w niemieckiej firmie, a później w tapicerni Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Nowym Sączu, zaś potajemnie – był zaopatrzeniowcem w Batalionach Chłopskich. Ktoś jednak zdradził grupę Polaków pracujących w ZNTK i wspierających oddziały bojowe. Pewien życzliwy Niemiec pracujący z Józefem Stojkiem uprzedził o szykowanej obławie. Józek musiał uciekać.

Tak rozpoczął się dla niego „wilczy” czas… Najpierw ukrywał się przed okupantem niemieckim, a  po wojnie rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu. Przyjął pseudonim ”Gryzoń”. Był żołnierzem oddziałów partyzanckich AK “Grom” i “Grot”.

W 1952 r. został  aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przebywał w więzieniach w Krakowie, Wiśniczu i Potulicach. Pracował przymusowo w kopalni. Na wolność wyszedł w 1956 r.,

W 2009 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tuż przed tegorocznym Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wraz z dwoma innymi członkami Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Sądecczyzny  – został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy – odznaczenia wręczył wicewojewoda Józef Leśniak dziękując za poświęcenie, oddanie, wierność i trud ofiarnej walki o wolną Ojczyznę.

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oznaczeni zostali: Józef Stojek, Józef Kozaczka i Józef Haza.

źródło biogramu Józefa Stojka: Biuletyn Parafii św Rocha

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.