Odkurzona fotografia: Maślany rynek, wały…

Odkurzona fotografia: Maślany rynek, wały…

Od wielu, wielu lat mieszkańcy miasta, a zwłaszcza gospodynie domowe najchętniej rolnicze produkty kupowały na „maślanym rynku”.

Skąd nazwa? Bo tutaj właśnie na początku jego istnienia można było kupić świeże mleko i jego pochodne produkty domowej roboty.
Kiedy powstał „maślany rynek”? Właściwie dokładnej daty nie ma.

Wertując wiele publikacji o Nowym Sączu od „Historii Nowego Sącza” Feliksa Kiryka, po Encyklopedię Jerzego Leśniaka, przewodnik Leszka Migrały czy mniejsze publikacje, nigdzie nie znalazłem wzmianki o jego powstaniu. Wydaje się, patrząc na zmiany zachodzące w tej części miasta, że „maślany rynek” powstał na przełomie XIX i XX wieku. Warto przy tym przypomnieć, iż w Nowym Sączu jarmarki, później targi odbywały się na rynku i to przez kilkaset lat.

Niedaleko, tam gdzie dziś jest kościół Św. Kazimierza i Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza, był targ drzewny. Później został przeniesiony, o czym też niewielu już pamięta, a wielu wcale nie wie.

Na przedstawionym zdjęciu jeszcze jeden element przykuwa uwagę: to wał ziemny. W średniowieczu i później to były wały obronne Nowego Sącza. Niedaleko stąd była brama Węgierska, wjazd do grodu. Dzisiaj niestety to „miejski szalet” i dziki śmietnik.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama