Nowy czy Stary Sącz? W Warszawie nie widzą różnicy. WIOŚ nakłada kary za smog

Od trzech dni ogólnopolskie media informują, że Nowy Sącz został ukarany finansowo za zaniedbania w walce ze smogiem. Powołują się przy tym na Polską Agencję Prasową, jako źródło informacji. Okazało się, iż w naszym mieście nie było nawet kontroli, a mandat dostała gmina Stary Sącz.

wsb3

,,Zakopane, Nowy Sącz, a także – co może dziwić – uzdrowisko Rabka-Zdrój znalazły się wśród 30 małopolskich gmin ukaranych mandatami za zaniedbania w latach 2013-2015″– podał tvn24bis.pl.

Taką samą informację rozpowszechniły inne media ogólnopolskie. Wypowiedzi przedstawicieli WIOŚ w  doniesieniach brakło. Redakcja DTS kontaktowała się z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Okazało się, że w Nowym Sączu takich kontroli nawet nie było.

– Nowy Sącz nawet nie był jeszcze kontrolowany. Podejrzewam, że będzie kontrolowany w następnym cyklu, w którym sprawdzimy sukcesywnie wszystkie 180 gmin – zapewniła nas dr Magdalena Gala z WIOŚ w Krakowie.

– To gmina Stary Sącz dostała mandat  w kwocie 10 tys. złotych- dodaje.

Poinformowała nas również, że kary nakładane przez WIOŚ zawierają się w przedziale od 10 do 30 tys. złotych. Gminy, na które taki mandat został nałożony zwykle nie mają jednak zamiaru płacić.

-Tylko dwie gminy z Małopolski zapłaciły karę. Chodzi o gminę Grybów i Podegrodzie, reszta się odwołała do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie – wyjaśnia dr Gala.

Skontrolowano 45 gmin, z których ostatecznie 30 dostało mandat za brak zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi w latach 2013-2015. Małopolskie gminy, jako pierwsze w kraju zostały ukarane finansowo za brak rezultatów działań w walce ze smogiem.

Czemu Biuro Prasowe sądeckiego ratusza nie wydało komunikatu odnoszącego się do nieprawdziwych informacji przekazywanych przez media od kilku dni? – zapytaliśmy pracowników tegoż biura.

Udało nam się jedynie dowiedzieć, iż taki komunikat pojawi się na pewno jutro. My dementujemy nieprawdziwe informacje już dzisiaj.

Problem smogu w naszym mieście jest ogromny, o czym niemal codziennie informujemy, jednak skłaniamy się ku temu by sprawdzać informacje.

 

 

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]