Malownicza pętla po sądeckich osiedlach

Trasa którą przedstawię to krótka pętla przez malownicze sadeckie osiedla Poręba Mała, Dąbrówka z odbiciem do miejscowości Żeleźnikowa Wielka.

Renault2

Naszą wycieczkę rowerową rozpoczynamy od osiedla Poręba Mała w Nowym Sączu. Startujemy przy Szkole Podstawowej nr. 17 im. Kurierów Sądeckich. Kierując się na zachód skręcamy w prawo w ul. Juranda i jedziemy prosto około 2 km, następnie odbijamy lekko w prawo w ul. Bielowicką (ok.1 km) dojeżdżając  do ul. Grunwaldzkiej, gdzie skręcamy w lewo kierując się na zachód w stronę  ul. Zyndrama i Dąbrówki (skręcamy w lewo w Zyndrama, następnie w prawo w ul. Dąbrówki).

Tutaj należy zrobić sobie pierwszy przystanek przy Kościele Św. Rocha. Jest to niewielki, drewniany, zabytkowy kościół z XVII w., który został wzniesiony za sprawą norbertanów z Nowego Sącza.

Warto się zatrzymać i odwiedzić to miejsce, ponieważ jest to bardzo ciekawy, a zarazem mało znany obiekt architektoniczny w Nowym Sączu.

Po chwili dalej wsiadamy na rower i jedziemy w kierunku najwyższego wzniesienia w mieście, mowa tutaj o górze Majdan  os. Poręba Mała (470.7m n.p.m.) .

Z ul. Dąbrówka skręcamy w lewo w ul. Ruczaj i jedziemy cały czas prosto podziwiając malownicze widoki sadeckiego osiedla Dąbrówka. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie z ul. Mała Poręba i wjeżdżamy na ul. Majdan, mając już prawie na wyciągnięcie ręki wyżej wymieniony najwyższy punkt Nowego Sącza.

Dojeżdżamy do pętli autobusowej linii nr3. (także końcowy przystanek) przy skrzyżowaniu z ul. Ruchu Ludowego i jesteśmy na  najwyżej położonym punkcie w Nowym Sączu, skąd podziwiamy widoki na miasto  i  okoliczne góry.

=Tutaj można skrócić sobie trasę i wrócić do punktu startu przez ul. Ruchu Ludowego i Stadnickich w kierunku naszego miejsca startu ,czyli Szkoły Podstawowej nr. 17 im. Kurierów Sądeckich, ale można objechać jeszcze okoliczną miejscowość  Żeleźnikową Wielką. I tak, zjeżamy z ul. Majdan przekraczamy granice miasta, kierując się na zachód jedziemy  prosto około 2 km dojeżdżając do skrzyżowania ulic i przy cmentarzu  skręcamy w lewo, jedziemy prosto drogą główną, następnie na pierwszym skrzyżowaniu odbijamy lekko w lewo a przy kolejnym ostro w lewo i kolejno cały czas prosto kierujemy się na południe w kierunku granicy miasta Nowy Sącza, tam wjeżdżamy  z powrotem na ul. Ruchu Ludowego po około 1,5 k. skręcamy w prawo w ulicę Stadnickich i finalnie kończymy trasę na ul. Poręba Mała, zataczając tym samym taka  pętle. Trasa przejazdu to około 17 km, czas przejazdu bez przystanków ok. 1 h 15 min.

Trasa może krótka ale bardzo barwna i licznymi atrakcjami po drodze.

Bogusława Skoczeń

 

 

 

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.