Małopolskie firmy wykorzystują wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji

Małopolskie firmy wykorzystują wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji

Nowe hale produkcyjne, zaawansowane maszyny i innowacyjne produkty – tak w skrócie można podsumować rozwój przedsiębiorstw z Małopolski, które dzięki wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego dynamicznie rozwijają swoje biznesy i zwiększają zatrudnienie. Pięć małopolskich przedsiębiorstw zainwestuje łącznie ponad 52 mln zł.

Od prototypów, wynalazków i wyników prac badawczo-rozwojowych po dojrzały produkt – w ten sposób można zwięźle przedstawić historię firmy Merces z Brzozówki, koło Tarnowa, która właśnie otrzymała ulgę podatkową w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Spółka Merces została założona w 2019 roku w celu wdrożenia i realizacji prac B+R. Innowacyjne produkty opracowane i wyprodukowane przez firmę okazały się dużym sukcesem, sprawiając, że rozpoczęto planowanie procesu rozwoju zakładu produkcyjnego. W miejscowości Brzozówka produkowane są meble z gąbki dla dzieci i niemowląt, materace rehabilitacyjne, przeciwodleżynowe, ale również poduszki, czy też artykuły pościelowe.
Początkowy cel związany z wdrożeniem procesu produkcyjnego dla wynalazków i produkcji trzech innowacyjnych produktów: materacy i topperów pod marką Aerovisco®, pufy do kąpieli niemowląt został osiągnięty w czerwcu 2023 roku. Obecnie spółka planuje inwestycje w rozbudowę hali oraz zwiększenie parku maszynowego oraz automatyzację linii produkcyjnej. Głównym celem firmy jest zwiększenie produkcji obecnych produktów, wprowadzenie do produkcji nowych produktów oraz rozszerzenie rynku zbytu – mówi Tomasz Łabno, współwłaściciel spółki.
Dzięki uzyskanej decyzji o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji firma zadeklarowała poniesienie 1 797 000 zł w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych. Głównym celem inwestycji będzie rozbudowa hali produkcyjnej, a także zakup maszyn, urządzeń oraz narzędzi.
W Nieznanowicach, w gminie Gdów, zainwestuje z kolei firma Maderas. Producent podłóg i wyrobów z drewna na rozbudowę przedsiębiorstwa przeznaczy 2 000 000 zł. Dzięki budowie zakładu w nowej lokalizacji firma zwiększy swoje zdolności produkcyjne, usprawni dotychczasowe procesy oraz zmodernizuje proces wytwarzania desek podłogowych, parkietów drewnianych jak również listew i schodów z drewna. Centralizacja procesów produkcyjnych w nowym obiekcie pozwoli na efektywne wykorzystanie potencjału firmy, a zwiększenie dotychczasowej powierzchni na rozlokowanie zautomatyzowanego parku maszynowego oraz dalsze rozszerzanie obecnego portfolio produktów.
Pomoc publiczna w wysokości 60%, udzielona mikro-przedsiębiorcy, pozwoli na dalszy zrównoważony rozwój, a zaoszczędzony podatek dochodowy, w wysokości aż 1 200 000 zł umożliwi dalszą poprawę procesów produkcyjno-przetwórczo-logistycznych.
W Starym Sączu powstanie nowy zakład produkcyjny firmy KARPOL, producenta karniszów z tworzywa, drewna i metalu, a także rolet, żaluzji, moskitier, firan oraz zasłon. Przedsiębiorstwo zadeklarowało poniesienie 6 270 000 zł nakładów inwestycyjnych.
Inwestycja obejmie zakup nieruchomości z halą produkcyjną, ale również maszyn i urządzeń produkcyjnych. Dzięki przedsięwzięciu firma uzyska większe zaplecze produkcyjne, odpowiadające skali obecnego zapotrzebowania na produkty. Długofalowym celem przedsiębiorstwa jest dalszy rozwój, wzmacnianie pozycji na rynku krajowym, jak również ekspansja na nowe rynki. Zainteresowanie z jakim spotkała się nowa oferta firmy pokazało, że inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i uzyskanie przewagi technologicznej i produktowej nad konkurentami bezpośrednio przekłada się na pozycję rynkową firmy. W celu wykorzystania pojawiających się szans rynkowych konieczny jest dalszy rozwój oraz zwiększanie przewagi technologicznej i produktowej nad największymi konkurentami. Takim celom służy właśnie program Polska Strefa Inwestycji.
Firma Mobene dzięki wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego rozbuduje swój zakład produkcyjny w Nowym Targu. Przedsiębiorstwo przeznaczy 5 118 150 zł na zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu. Inwestycja będzie polegać na budowie nowej hali, zakupie środków trwałych, w tym m.in. profesjonalnej wiertarki do detali, robota oraz dodatkowych urządzeń dla procesu pakowania elementów i dalszej logistyki. Wsparta, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji rozbudowa i modernizacja pozwoli na poszerzenie oferty, wesprze proces produkcyjny i znacząco skróci okres oczekiwania na produkty firmy.
Firma Mobene specjalizuje się w produkcji oraz internetowej sprzedaży mebli do samodzielnego montażu. Od kilku lat rozwijają również pozycję na meblowym rynku e-commerce, gdzie szczególnie dla tej branży istotne są innowacje i trendy związane z rozwojem technologicznym, m.in. technologia 3D – wykorzystywana przy prezentacji internetowych modeli, które pozwalają na obejrzenie mebli, oraz poznanie systemu ich montażu.
Aż dwie decyzje o wsparciu uzyskała w ostatnich dniach również firma Andrew, która rozwija swoją działalność w Rabie Niżnej, w gminie Mszana Dolna. Firma świadczy kompleksowe usługi w zakresie wyrobu różnorodnych produktów z drewna. Dzięki uldze podatkowej zrealizuje dwa przedsięwzięcia związane z dywersyfikacją produkcji oraz zwiększeniem zdolności produkcyjnych. Inwestycje zadeklarowane w PSI będą dotyczyć rozwoju segmentu produkcji metalowych elementów szpul drewnianych i metalowych, a także stworzenia nowoczesnego centrum obróbki metali. Firma przeznaczy na ten cel 37 000 000 zł.
Firma Andrew zajmuje się obecnie produkcją opakowań drewnianych: bębnów drewnianych do transportu kabli elektrycznych i światłowodowych, palet, lin, przewodów, prowadząc przy tym aktywną współpracę z małymi przedsiębiorstwami oraz międzynarodowymi koncernami rozmaitych branż, m.in. kablowej, linowej oraz automotive.

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat.  Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych). O wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni jak i duży przedsiębiorca. Krakowski Park Technologiczny jest operatorem PSI w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim.

Michalina Jodłowska

Reklama