Małopolska. Zakładali fikcyjne firmy i wyłudzali zasiłki chorobowe. Policja zatrzymała 12 osób

Małopolska. Zakładali fikcyjne firmy i wyłudzali zasiłki chorobowe. Policja zatrzymała 12 osób

kajdanki

Mają od 29 do 51 lat. Zostali „przedsiębiorcami” zakładając jednoosobową działalność gospodarczą. Deklarowali wysokie dochody, od których odprowadzali do ZUS odpowiednio wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Po kilku miesiącach szli na długie „chorobowe”, a ZUS wypłacał im wysokie zasiłki. W niektórych przypadkach taki proceder z krótkimi przerwami trwał nawet kilka lat. Jak szacuje Policja – w ten sposób w latach 2013 – 2019 wyłudzono nienależne świadczenia w łącznej kwocie ponad 2 mln. zł.

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, wraz z funkcjonariuszami z innych jednostek województwa małopolskiego zatrzymali 12 osób podejrzanych o wyłudzenie nienależnych świadczeń, w szczególności zasiłków chorobowych.

1 i 2 lutego przeszukano miejsca zamieszkania podejrzanych oraz miejsca zarejestrowania ich działalności. Zabezpieczono dokumenty, nośniki pamięci i inne dowody w sprawie.„Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na szkodę  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Siedmioro z nich odpowie za wyłudzenie mienia o znacznej wartości poprzez wprowadzenie w błąd co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej i wysokości osiąganych z tego tytułu dochodów oraz korzystanie z fikcyjnych zwolnień lekarskich.   Za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności lecz przy mieniu znacznej wartości kara może wynieść nawet do 10 lat  więzienia.  Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, oddania pod dozór Policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi” – czytamy w komunikacie małopolskiej Policji.Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w listopadzie biegłego roku. Wówczas śledczy przedstawili zarzuty 11 osobom w wieku od 29 do 62 lat. Zatrzymani rejestrowali firmy sprzątające, transportowe, zajmujące się działalnością artystyczną albo polegające na zbieraniu dziko rosnących płodów leśnych. Odprowadzali składki sięgające nawet 10 tys. złotych miesięcznie, a po około 2-3 miesiącach przedstawiali długotrwałe, nawet półroczne zwolnienie lekarskie. Pobrane przez nich świadczenia sięgały nawet powyżej 200 tys. na osobę.

Jak się okazało – większość osób zatrzymanych współpracowała z biurem rachunkowym, zajmującym się prowadzeniem księgowości dla firm, którego właścicielem był 41-letni były pracownik ZUS-u.  Pomagał w oszustwie, a za każdą załatwioną sprawę inkasował 1 -2 tys. złotych.

źródło: https://malopolska.policja.gov.pl

zdjęcie ilustracyjne: pexels

Reklama