Małgorzata Kaczmarska – kandydatka III edycji Rankingu GLG

Małgorzata Kaczmarska – kandydatka III edycji Rankingu GLG

Artystka wizualna. Dyplom z wyróżnieniem obroniła na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2015 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki. Pracuje naukowo i dydaktycznie jako wykładowca akademicki. Swój dorobek twórczy eksponowała na wystawach w kraju i za granicą (Hiszpania, Indonezja, Korea Południowa, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania), czternaście z nich było prezentacją indywidualną. Jest członkiem ZPAP, artystycznej Grupy20minut oraz kolektywu SPACE Start. Mieszka i tworzy w Krakowie oraz w Nowym Sączu, gdzie znajduje się jej pracownia malarska. W 2020 roku wygrała konkurs na dyrektora artystycznego Galerii Sztuki Współczesnej IMO w Starym Sączu.

Osiągnięcia, w tym szczególnie w roku 2020:

uzyskanie stopnia dr hab. sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne; Wydział Malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2015)

czternaście wystaw indywidualnych

stypendium artystyczne (Hiszpania, 1999), rezydencja artystyczna (Indonezja, 2019)

autorka 33 tekstów dotyczących sztuki i wydarzeń artystycznych opublikowanych w czasopismach branżowych oraz 8 artykułów naukowych w czasopismach recenzowanych

W 2020 roku zrealizowała autorską wystawę „Wyspa Lotofagów” (Fundacja Tytano, Kraków), w ramach działań Kolektywu Space Start współtworzyła międzynarodową wystawę „Czujność/Wachsamkeit” (Krakow Photo Fringe 2020 – Let it Fringe, Dom Norymberski, Kraków) oraz transdyscyplinarny projekt wystawienniczy „z obłoku materii” (Fundacja Tytano, Kraków); jako wydawca i redaktor opublikowała dwujęzyczny katalog „Lenguajes en cuatro tiempos. Hebras de hielo y tiempo / Lenguages in Four Temporalities. Threads of Ice and Time” (Limanora, Kraków 2020) podsumowujący międzynarodowy projekt, którego była pomysłodawcą i głównym organizatorem. Tekst i prace artystyczne jej autorstwa, zamieszczono w publikacji „Letture Parallele. L’architettura, il paesaggio e il racconto delle arti” pod red. A. Margagliotta (Libria, Melfi 2020) dokumentującej międzynarodowe, interdyscyplinarne warsztaty mistrzowskie na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Palermo, gdzie została zaproszona jako jeden z prowadzących. Ponadto w polskiej prasie branżowej ukazały się dwa artykuły jej autorstwa: „Obrazy Stamtąd” (Wiadomości ASP, 88, Kraków 2020), „Wpław przez sztukę” (współautor z A. Brincken, Wiadomości ASP, 89, Kraków 2020).

Z Sądecczyzną wiąże mnie:

Począwszy od ostatniego roku studiów moja pracownia malarska znajduje się w Nowym Sączu, dzięki dziadkom ze strony mamy, którzy tu mieszkali. W związku z tym na Sądecczyźnie spędzam bardzo dużo czasu, koncentrując się na pracy artystycznej.

Hobby i ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego:

Te związane z Sądecczyzną to:

Pierwsza indywidualna wystawa mojej twórczości – obrazy olejne z cyklu „Oddech Karaibów” – odbyła się w galerii MBWA w Nowym Sączu w 2001 r.

Najchętniej jeżdżę konno w pobliskim Gaboniu.

Egzamin na prawo jazdy zdawałam w Nowym Sączu, a swój pierwszy samochód głęboko naznaczyłam dzięki jednej z żeliwnych lamp starosądeckiego rynku.

Pozostałe:

Uwielbiam podróżować, czytać książki o innych kulturach i miejscach. W moim życiu pęd poznania zagłusza podstawowe potrzeby takie jak sen czy jedzenie.

Maluję ekspresyjnie – farbą pokrywam płótno i wszystko dookoła, włącznie ze mną, też nosi wyraziste ślady moich działań artystycznych.

Przejdź do GŁOSOWANIA PUBLICZNOŚCI.

Fot. D. Lichota

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama