Łyczana. Powstanie budynek aktywności społecznej za 1,5 mln

Łyczana. Powstanie budynek aktywności społecznej za 1,5 mln

Łyczana

W miejscowości Łyczana (gmina Korzenna) powstanie budynek aktywności społecznej. Przejmie rolę, którą dotąd tymczasowo pełniła dawna drewniana szkoła. Kiedy ruszą prace i co stanie się z budynkiem, w którym uczyły się całe pokolenia mieszkańców wioski?

Nowy budynek będzie miał 7 metrów wysokości. W 226 m² wnętrza zaplanowano hol, toalety, świetlicę, zaplecze, zmywalnię, pomieszczenie pomocnicze oraz kotłownię. W projekcie znajduje się także nieużytkowe poddasze. Inwestycja będzie kosztować 1,49 mln zł, a uzyskane przez gminę dofinansowanie wyniesie 1,34 mln zł.

Prace przy budowie ruszą najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni, choć decyzje w tej sprawie należą do wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt będzie gotowy 8 grudnia 2023 roku.

Budynek stanie na działce gminnej przy drodze powiatowej w sąsiedztwie sklepu oraz Otwartej Strefy Aktywności. – Teren zostanie zagospodarowany m.in. poprzez urządzenie miejsc parkingowych. Taka lokalizacja umożliwi dogodny dojazd i jest optymalna z punktu widzenia organizacji imprez (możliwość korzystania także z Otwartej Strefy Aktywności) – wyjaśnia wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

Jak zaznacza, obiekt z zapleczem kuchennym będzie do dyspozycji mieszkańców oraz działających na terenie Łyczanej organizacji takich jak np. Koło Gospodyń Wiejskich.

– Będzie służyć jako miejsce organizacji imprez okolicznościowych (np. Dzień Babci i Dzień Dziadka, Dzień Dziecka, Babski Comber), spotkań integracyjnych, zebrań sołeckich, a także jako organizacyjne zaplecze inicjowanych imprez i wydarzeń także o charakterze charytatywnym (np. w razie przygotowywania produktów na charytatywne kiermasze) – wymienia wójt.

Jak zapewnia, mieszkańcy mogliby także korzystać z budynku przy organizacji prywatnych imprez, jak imieniny, urodziny, czy chrzciny.

– Z inicjatywą wybudowania obiektu, służącego wszystkim mieszkańcom sołectwa, wyszli członkowie KGW w Łyczanej na czele z Panem Prezesem Pawłem Miłkowskim, jak również Sołtys wsi Łyczana Pan Tomasz Oracz oraz strażacy ochotnicy z tej miejscowości, którzy obecnie działają w ramach OSP Korzenna-Centrum. W uzasadnieniu podkreślali, że dotychczasowe doświadczenia z organizowaniem różnych imprez wskazywały na potrzebę tego typu zaplecza. Odpowiednio wyposażony budynek otworzy nowe możliwości realizacji pomysłów i propozycji mieszkańców – informuje Leszek Skowron.

Co z dawną szkołą?

Przypomnijmy, że w 2019 roku w Łyczanej zlikwidowana została szkoła podstawowa, mieszcząca się w starym, drewnianym budynku. O sprawie, która spotkała się z protestem części mieszkańców, pisaliśmy TUTAJ. Po tym budynek miał tymczasowo służyć całej społeczności. Co stanie się z nim, kiedy w Łyczanej powstanie nowy obiekt?

Włodarz gminy Korzenna przyznaje, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

– Niewątpliwie jednak duży wpływ na nią mieć będzie ekspertyza techniczna przygotowana przed kilkoma laty. Wynika z niej m.in., że sprostanie wymogom stawianym budynkom użyteczności publicznej przez obowiązujące normy, wymagałoby rozbiórki budynku i wybudowania go na nowo według nowej dokumentacji projektowej. W związku z tym, że niebawem rozpoczną się prace przy budowie nowego obiektu użyteczności publicznej w Łyczanej z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że stary obiekt nie będzie dalej użytkowany – wyjaśnia wójt Skowron.

wizualizacja: UG Korzenna, fot. archiwum dts24 – KNB

 

Reklama