„Lokomotywa” po śląsku, czy „Pan Hilary” w gwarze poznańskiej? Dla uczniów z Wojnarowej to żaden problem

W związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego pani Aneta Krasińska-Sikoń zorganizowała w Szkole Podstawowej w Wojnarowej Turniej Wiedzy o Języku Polskim. Z klas 5-8 wyłonione zostały 4 dwuosobowe drużyny, które konkurowały ze sobą w turnieju. Każda losowała pytania/zadania i na forum szkoły próbowała odpowiedzieć.

Pytania były z żartem, np. przeczytać fragment „Lokomotywy” po śląsku, „Pana Hilarego” w gwarze poznańskiej, wyjaśnić znane związki frazeologiczne, narysować lub pokazać tytuł lektury, przeczytać najdłuższy polski wyraz, odpowiedzieć na pytania typu: na jakich wyspach podobno jest kot w butach, jakiego koloru był kubraczek robaczka w wierszu „Entliczek-pentliczek”, czy po co Kaczce Dziwaczce potrzebna była paczka maczku? Z zadaniami najlepiej poradzili sobie uczniowie klasy 8. Drugie miejsce zajęła klasa 5, trzecie klasa 7 i czwarte klasa 6.

Cały teleturniej uświadomił dzieciom, że język polski to bogata część polskiej kultury, że obok godła, flagi i świąt narodowych stanowi o patriotyzmie. Rocznica uchwalenia święta obchodzona była pierwszy raz w naszej szkole, z nadzieją na kontynuację. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali nagrody książkowe i słodkie upominki.

nadesłane przez: Szkoła Podstawowa w Wojnarowej

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.