Pomysł z Sącza rodem: zgubiłeś klucze – wyślesz sms do potencjalnych znalazców

Wojciech Żdżarski kocha informatykę i muzykę. Pierwsza daje mu wytchnienie, druga humanistyczne spojrzenie. Ten duet sprzyja rodzeniu się pomysłów. Sądeczanin właśnie zdobył drugą nagrodę na międzynarodowym konkursie w Berlinie za pomysł na aplikację mobilną Localife.

wsb3

Zwycięstwo było całkowitą niespodzianką. Byłem oszołomiony, gdy zobaczyłem swoje nazwisko na liście zwycięzców wśród ludzi z Brazylii i Francji – mówi, komentując swoją drugą lokatę w konkursie Berlin Startup Calling 2016 organizowanym przez  Visual Meta GmbH.

Nagrodę zdobył za pomysł aplikacji mobilnej, która ma umożliwić kontaktowanie się z nieznajomymi osobami znajdującymi się w określonym miejscu.

– Chodzi o to, żeby dało się wysłać różnego rodzaju wiadomości na dany teren. Przykładowo byliśmy w sklepie i zgubiliśmy klucze. Osoba, która je znalazła, będzie miała możliwość kontaktu z nami. Ale też my będziemy mieć możliwość wysłania wiadomości do osób, które znajdują się w założonym przez nas miejscu – tłumaczy.

Nagroda była przyznana za sam pomysł. Obecnie 21-letni student informatyki na AGH w Krakowie jest na etapie kompletowania zespołu do pracy i programowania. Prace planuje zakończyć w sierpniu lub wrześniu. Już wtedy można by było aplikacje pobrać na swój telefon.

– Trzeba wszystko zaprogramować, a to wymaga niesamowitej ilości czasu i sporej ilości przeczytanych książek, bo technologie, w których przechowuje się olbrzymie dane, są naprawdę słabo rozwinięte w Polsce i bardzo mało ludzi może pochwalić się wiedzą z tej dziedziny. Trzeba dostać się do odpowiedniej literatury i zgłębić wiedzę, aby coś takiego  zrobić. To spore wyzwanie na kilka miesięcy pracy – przyznaje.

Na razie nie zgłosiły się firmy zainteresowane aplikacją komercyjnie, ale student rodem z Nowego Sącza jest otwarty na propozycje.

Aplikacja Localife nie jest zresztą jego jedynym projektem. W listopadzie wspólnie z kolegą Arkadiuszem Szczepankiem na światowych targach wynalazków w Brukseli zaprezentowali system ostrzegania kierowców przed zaśnięciem. – Ten system nawet nie tyle ma ostrzegać, co prewencyjnie przewidywać, kiedy kierowca może zasnąć. Systemy, które wykrywają fazę zaśnięcia już istnieją, są aplikowane w nowszych samochodach. Z takim rozwiązaniem jak nasze, jeszcze się nie spotkałem. Oprogramowanie jest już gotowe, ale chcemy z tego stworzyć urządzenie, a to wymaga pracy i fachowego zespołu.

Pochodzącemu z Nowego Sącza studentowi informatyki na AGH w Krakowie udaje się łączyć naukę z pracą.

– Taka praca kreatywna jest lepszym odpoczynkiem niż jakieś imprezy, poza tym przynosi wyniki. Informatyką interesowałem się od dzieciństwa, ale gdy byłem mały nie zdawałem sobie sprawy jak wielką potęgę daje przetwarzanie informacji w odpowiedni sposób – przyznaje.

Wojciech Żdżarski fascynuje się zresztą nie tylko informatyką. W ubiegłym roku skończył średnią szkołę muzyczną, gra na fortepianie. – To moja pasja od dzieciństwa, bo gram od 5. roku życia. To świetna forma odpoczynku, dzięki której można zmienić kierunek działania ze ścisłego na muzyczny. Matematyka jest jej nieodłącznym elementem muzyki, a muzyka dodaje odrobiny humanizmu do matematyki. To komplementarne połączenie jest fascynujące.

Jak widać połączenie pasji muzycznej z fascynacją informatyką może dać efekty w postaci nowatorskich pomysłów. A jak skromnie zapowiada Wojciech Żdżarski, ma nadzieję, że to dopiero początek prawdziwej przygody z innowacyjnym biznesem.

Jolanta Bugajska

Fot. Z arch. W. Żdżarskiego

GLINIK
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: