Listy katyńskiej odsłona trzecia

Listy katyńskiej odsłona trzecia

Po blisko 30 latach od pierwszego wydania i 11 kolejnych od pierwszego uzupełnienia, ukazuje się trzecia, poszerzona o 31 nazwisk – „Nowosądecka lista katyńska” (2020) prof. Jerzego Gizy. Summa summarum 256 osób związanych z Sądecczyzną urodzeniem, zamieszkaniem, nauką, służbą wojskową, policyjną, graniczną czy cywilną, wstępnie przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także w więzieniach tzw. zachodniej Ukrainy, finalnie pomordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze i Kijowie wiosną 1940 r.

Ofiarami zbrodni katyńskiej w nowosądeckim kontekście rozpoczęto zajmować się wiosną 1987 r., w momencie powstania (konspiracyjnego) Komitetu Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie, przekształconego na początku transformacji ustrojowej w Sądecką Rodzinę Katyńską. Na kanwie lokalnej biografistyki katyńskiej tamtego czasu, znajdującej swoje ujście w komunikatach prasowych publikowanych na łamach niezależnego „Tygodnika Sądeckiego”, doszło do wydania pierwszej „Nowosądeckiej listy katyńskiej” (1991). Zawarto w niej 100 biogramów ludzi związanych z Sądecczyzną, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Przez następne lata gromadzono materiały, uzupełniano i aktualizowano wykaz sądeckich Katyńczyków, by koniec końców w drugim wydaniu „Nowosądeckiej listy katyńskiej” (2009), wspartym staraniem nowosądeckiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i ówczesnego prezesa, a zarazem wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Leszka Zegzdy, zamknąć całość w liczbie 224, a do trzech udokumentowanych wówczas miejsc mordu dołączyć Kijów.

Trzecie wydanie „Nowosądeckiej list katyńskiej” prof. Jerzego Gizy, powstałe dzięki staraniom PTH Oddział Nowy Sącz, przy wsparciu finansowym władz miasta na czele z jego prezydentem Ludomirem Handzlem, to kolejne przypomnienie i zarazem hołd złożony sądeckim bohaterom i jak zapewnia sam autor nie jest to koniec pracy badawczej, gdyż wciąż brakuje 3870 nazwisk obywateli polskich z tzw. białoruskiej listy katyńskiej.

Wydaniu książki, podobnie jak miało to miejsce w 1992 r. i 2010 r., towarzyszyć będzie ufundowanie trzeciej tablicy katyńskiej, która zostanie odsłonięta na ścianie zewnętrznej kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu, obok wcześniej umieszczonego dyptyku.

 

 

 

Reklama