Lipnica Wielka: Muzyczny Dwór – pora na krok od planu do czynu

Dwór w Lipnicy Wielkiej przejdzie metamorfozę i stanie się „Muzycznym Dworem” czyli siedzibą dla lokalnych zespołów Lipniczanie i Mali Lipniczanie oraz zapleczem wszechstronnej działalności ośrodka kultury. Wypięknieje także park dworski. Na prace w budynku i w parku potrzeba 3,5 miliona złotych. Wczoraj złożono autografy pod umową gwarantującą dofinansowanie remontu.

Wójt gminy Korzenna i wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys podpisali umowę na dotację dla inwestycji: „z tradycją w nowoczesność – Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej” z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Prace remontowe potrwają do końca 2018 roku, więc już za dwa lata stare mury wypełni muzyka i gwar. Będą się w nich odbywać warsztaty rzemieślnicze, koncerty, biesiady galicyjskie, szkolenia i konferencje, wystawy. Na poddaszu zostanie urządzony salonik dworski z przełomu XIX/XX wieku.

Do dyspozycji turystów będą prezentacje multimedialne i usługi przewodnika w języku migowym.

W parku powstanie plac zabaw, zamontowane zostaną ławki, oświetlenie i system monitoringu.

Dofinansowanie inwestycji z budżetu województwa wyniesie dokładnie 2,1 mln zł.

***

Budowę dworu w Lipnicy Wielkiej rozpoczął ok. 1902 r Antoni Długoszowski, a dokończył jego syn –  Jan Kanty. W 1945 roku majątek rozparcelowano. W dworze mieściły się początkowo mieszkania pracowników PGR, potem spółdzielnia rolnicza, a następnie ośrodek zdrowia.

 

fot. sacz.in; malopolska.pl

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.