Limanowa. „Terytorialsi” przysięgali nie szczędzić krwi własnej ani życia…

Limanowa. „Terytorialsi” przysięgali nie szczędzić krwi własnej ani życia…

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Wypowiadając słowa przysięgi wojskowej w Limanowej, 127 żołnierzy dołączyło do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”.

W wydarzeniu uczestniczyli dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, poseł na Sejm RP Anna Paluch, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek wojskowych, służb mundurowych oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy.

– Kilka dni temu, 27 września obchodziliśmy Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Tego dnia obchodzimy również rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Żołnierze piątego rodzaju sił zbrojnych dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Na fladze WOT znajduje się Znak Polski Walczącej. Kotwica jest symbolem walki Polaków z niemieckim i sowieckim okupantem. Etos terytorialsów jest budowany na tych samych wartościach, za które ginęli nasi przodkowie. Od dziś również i Wy, Żołnierze, dołączacie do tej swoistej sztafety pokoleń, która powinna nieprzerwanie trwać. Gratuluję przyjęcia do służby i życzę spełnienia w życiu zawodowym i prywatnym. Jesteśmy z Was dumni, bo warto być dumnym z polskiego munduru, warto być dumnym z całego Wojska Polskiego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Złożenie przysięgi było zwieńczeniem projektu „Wakacje z WOT”. Za szesnastodniowe szkolenie odpowiadał 114 batalion lekkiej piechoty w Limanowej.

W Limanowej miał miejsce także piknik wojskowy. Chętni przekonali się, jak wygląda sprzęt wojskowy z całego Garnizonu Kraków i jak smakuje wojskowa grochówka. Na dzieci czekał tor przeszkód i masa atrakcji.

Wojska Obrony Terytorialnej z założenia działają w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Z tego powodu bardzo ważne są szkolenia żołnierzy poza terenami wojskowymi, m.in. w miastach i mniejszych okolicznych miejscowościach, tam, gdzie mieszkają żołnierze.

Terytorialsi mają być blisko ludzi, szkolić się i doskonalić dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Przysięga w centrum miasta to również element wyjścia do społeczeństwa i przeżywania wspólnie z nim najważniejszych chwil z życia brygady.

Kolejne szkolenie podstawowe odbędzie się 18 listopada. Aby dołączyć do szeregów Małopolskiej Brygady, wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem strony: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ lub odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR).

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

www.wojsko-polskie.pl/11bot/

 

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama