Lesław Poręba: Saneczkarstwo. Ten sport uzależnia

Lesław Poręba: Saneczkarstwo. Ten sport uzależnia

Rozmowa z Lesławem Porębą, trenerem w Uczniowskim Klubie Sportowym KTH Krynica Zdrój (Krynickie Towarzystwo Hokejowe)

– Skąd zainteresowanie saneczkarstwem i jak długo się Pan nim zajmuje?

– Saneczkarstwem zajmuję się od 1979 roku. Przez 13 lat byłem zawodnikiem KTH w Krynicy, później było trochę przerwy, a następnie zostałem trenerem. Mieszkałem pod samym torem saneczkowym. W 1979 roku odbyły się tu Mistrzostwa Europy Juniorów, spodobał mi się ten sport, związałem się wtedy z nim i trwa to do dzisiaj.

– Sam nadal Pan uprawia saneczkarstwo, czy skupia się tylko na byciu trenerem?

– Nie, mam już 55 lat i w tym wieku się już raczej zawodowo sportu nie uprawia. Saneczkarstwo jako czynny zawodnik uprawiałem do 1992 roku. Wtedy startowałem w Mistrzostwach Polski.

– Ma Pan na swoim koncie jakieś sukcesy, którymi może się pochwalić?

– Mistrzostwo Polski w dwójkach, przez siedem sezonów byłem w kadrze, a właściwie więcej, bo była jeszcze kadra Polski Juniorów. W dwójce jeździłem z Jackiem Michalikiem i oczywiście w jedynce. Startowałem w Mistrzostwach Świata, w Mistrzostwach Europy. Najlepsze moje miejsce w Mistrzostwach Świata to dziesiąte, a w Pucharze Świata – ósme.

– Czy widać duże zainteresowanie saneczkarstwem w Krynicy? A może dawniej było większe?

– Kiedyś na pewno było większe. Dzisiaj w ogóle sport jest wypierany przez komputery. W ubiegłym roku reaktywowaliśmy sekcję saneczkową w Krynicy i na dzień dzisiejszy mam 17 osób. Myślę, że będzie się to rozwijało. Jest nadzieja, że w Krynicy powstanie sztuczny tor i dla nas jest to „być albo nie być”. Przy dzisiejszych warunkach atmosferycznych niestety będzie coraz gorzej, jeżeli chodzi o sanki. U nas na razie jest to namiastka saneczkarstwa. Trenujemy pod Górą Parkową. Planowane są Zawody Wojewódzkie dla Młodzików, a jeżeli aura dopisze, to też Mistrzostwa Polski Seniorów, bo ze względu na pandemię nie będziemy mogli wyjechać do Niemiec i na Łotwę, gdzie na sztucznym torze powinny się rozegrać te zawody.

– Saneczkarstwo to sport typowo zimowy, czy całoroczny? (…)

Całą rozmowę przeczytasz w najnowszym numerze DTS. Za darmo pod linkiem:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama