Łącko szykuje się na rowerowe szaleństwo

Przez Gminę Łącko będzie przebiegał duży odcinek realizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego projektu VeloDunajec. Jego efektem będzie trasa rowerowa o długości 172 km z Zakopanego do Wierzchosławic przecinająca Ziemię Łącką. Powstaną kładki pieszo-rowerowe przez Dunajec w Zabrzeży i Wietrznicach oraz w Łącku.

wsb3

- Jedna z nich  zastąpi funkcjonującą obecnie przeprawę rzeczną, z której korzystają mieszkańcy przysiółka Zawodzie. Będzie to bardzo duże udogodnienie, gdyż funkcjonowanie przeprawy rzecznej jest ciągle uzależnione od wielu czynników jak choćby stan wody Dunajca czy też pory dnia - zauważa wójt gminy Łącko Jan Dziedzina.

Pomysł budowy kładki w Łącku był wnioskowany przez gminę jako rozwiązanie alternatywne dla budowy trasy po lewej stronie rzeki (od Zabrzeży).  Problemem w tym przypadku było uzyskanie zgód właścicieli działek w Czerńcu, oraz duży koszt budowy trasy spowodowany koniecznością budowy dwóch kładek nad rzeką Kamienica, na potokiem Borki oraz koniecznością umocnienia brzegu Dunajca.

W ramach realizacji zadania powstanie również kładka na potoku Czarna Woda w Łącku oraz na pozostałych pookach stanowiących lewobrzeżne dopływy Dunajca na odcinku Łącko - Maszkowice.

Oprócz kładek powstaną miejsca obsługi rowerzystów (MOR) w Łącku oraz Jazowsku, wyposażone w wiaty, stojaki dla rowerów i toalety.

Trasa rowerowa będzie miała jezdnię o szerokości 3 m o nawierzchni bitumicznej, natomiast na terenach będących w zarządzie RZGW - nawierzchnię betonową.

Projekt VeloDunajec ma łączyć się z ogólnoeuropejskim projektem EuroVelo stanowiącym sieć szlaków rowerowych pokrywających całą Europę.

Fot. UG Łącko.  

KOMORA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.