Kuratorium o sytuacji w sądeckim przedszkolu: takie sprawy powinny być traktowane priorytetowo

Kuratorium o sytuacji w sądeckim przedszkolu: takie sprawy powinny być traktowane priorytetowo

Małopolskie Kuratorium Oświaty zabrało głos w sprawie sytuacji w jednym z niepublicznych przedszkoli w Nowym Sączu. Jak informowaliśmy – dyrektor tej placówki rzekomo znęcała się nad dziećmi i w związku z tym usłyszała zarzuty z art.207 k.k. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Prokuratorskie śledztwo trwa od października 2017 r., jednak małopolski kurator dowiedział się o sprawie cztery dni temu od Rzecznika Praw Dziecka. Po obejrzeniu nagrania, na którym widać jak przedszkolanka szarpie dziecko, kurator natychmiast podjął działania.

W dniu 16.03.2018 r., w godzinach popołudniowych, Małopolski Kurator Oświaty otrzymał od Rzecznika Praw Dziecka informację o podejrzeniu możliwości drastycznego naruszenia praw dziecka wraz z dostępem do filmu dokumentującego zdarzenie w Niepublicznym Przedszkolu „Mali Odkrywcy” w Nowym Sączu. Po zapoznaniu się z filmem, w trybie pilnym podjęto czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego – informuje w rozmowie z dts24.pl Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty. 

Przez pół roku nikt nie zwrócił się do kuratorium o interwencję

– W tej sprawie oburzenie budzi fakt, że od powzięcia przez Prokuraturę Rejonową w Nowym Sączu informacji o analizowanych zdarzeniach w październiku 2017 r. – do dnia 16 marca 2018 r. nie zostały podjęte żadne czynności zabezpieczające zdrowie i życie dzieci – dodaje.

Jednocześnie podkreśla, że jeszcze tego samego dnia kuratorium zwróciło się do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu i Komendy Miejskiej Policji o udzielenie szczegółowych informacji, dotyczących prowadzonych działań. 

– W dniu 19.03.2018 r. wyznaczono w przedszkolu „Mali Odkrywcy” stały dyżur wizytatora Kuratorium Oświaty w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, do czasu wyjaśnienia sprawy. Nadto Małopolski Kurator Oświaty w tym dniu objął osobisty nadzór nad sprawą, w tym przeprowadził wizytację w tej placówce – informuje szefowa MKO.

Sprawa jest prowadzona pod kątem ustalenia stanu faktycznego i oceny, czy przedszkole prowadzone zgodnie z przepisami prawa oświatowego, z uwzględnieniem przestrzegania praw dziecka.

– W zależności od dokonanych ustaleń MKO podejmie stosowne czynności przewidziane przepisami prawa. Małopolski Kurator Oświaty wyraża głębokie oburzenie z powodu opieszałości organów ścigania w sprawie zagrożenia zdrowia i życia dziecka w przedszkolu „Mali Odkrywcy” w Nowym Sączu. Sprawy tego typu powinny być traktowane absolutnie priorytetowo – podkreśla szefowa MKO Barbara Nowak. 

***

Jutro (21 marca). o godz. 10:00 w Kuratorium Oświaty w Krakowie (Ujastek 1, sala 202) odbędzie się briefing prasowy dotyczący Niepublicznego Przedszkola „Mali Odkrywcy” w Nowym Sączu.

Sprawa ma charakter rozwojowy, będziemy do niej powracać  na naszych łamach. 

Nowy Sącz: przedszkolanka z zarzutem znęcania się nad dzieckiem. Nie przyznaje się do winy

 
 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.