Kurator Nowak po słowach o ,,eksperymencie” wezwana na dywanik wojewody. Dymisji nie będzie

Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty, eksperyment

Nie milkną echa wypowiedzi małopolskiej kurator Barbary Nowak, która w zeszłym tygodniu szczepienie przeciwko COVID-19 nazwała eksperymentem i oświadczyła, że nie jest zwolenniczką obowiązkowych szczepień nie tylko nauczycieli, ale kogokolwiek. Jutro lub we środę szefowa małopolskiej oświaty zostanie wezwana na rozmowę z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą.

 W najbliższym czasie Pani Kurator zostanie wezwana do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie celem odniesienia się do tej sprawy — przekazała w rozmowie z gazeta.pl Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody.

Jak dodała, wojewoda Łukasz Kmita wypowiedź ocenił jako ,,skrajnie nieprofesjonalną”. W związku z napiętym grafikiem Kmity nie ma jeszcze ustalonej konkretnej daty i godziny spotkania. Jednak jak wynika z informacji przekazanych przez rzeczniczkę, dojdzie do niego prawdopodobnie we wtorek późnym popołudniem lub we środę.

Eksperyment 

Końcem ubiegłego tygodnia Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak podczas rozmowy z dziennikarzem Radia Zet, w kontekście przymusowych szczepień nauczycieli stwierdziła, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać.

,,Zwłaszcza jeśli mówimy o szczepionkach, które, tak jak wszyscy wiedzą, jeszcze nie są do końca konsekwencje stosowania tego eksperymentu, jakby nie było, stwierdzone” – dodała.

Po tych słowach na Nowak wylała się fala krytyki. Wielu polityków domagało się jej natychmiastowej dymisji.

,,Potępiam takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość (…). Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację” – komentował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W podobnym tonie, choć nieco łagodniej, do sprawy odniósł się Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

,,Wypowiedź Pani Kurator Barbary Nowak uważam za szkodliwą i absolutnie nie zgadzam się z nią. Niezmiennie zachęcam wszystkich do szczepień” – napisał na Twitterze resortu.

Reakcja kurator Barbary Nowak na krytykę była natychmiastowa.

,,Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego” – napisała na Twitterze.

Dymisji nie będzie

W radiu RMF FM minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oświadczył, że cieszy się, że Barbara Nowak wycofała się ze swoich słów o eksperymencie i stwierdziła, że nie jest ekspertem w tej dziedzinie.

Dzisiaj Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS, powiedział dziennikarzom, że nie będzie dymisji kurator Nowak.

– Kurator niefortunnie się wypowiedziała, ale nie uważamy, że to powód do odwołania – podkreślił.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że w oczach ministra Czarnka wycofanie się ze swoich słów przez Barbarę Nowak zamyka sprawę.

Fot. Małopolski Kurator Oświaty
Facebook Małopolski Kurator Oświaty
Źródło: Radio ZET/ gazeta.pl/ RMF FM
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.