Który z posłów zabiegał o mniejszą “kasę” dla Nowego Sącza? – pyta Marek Sowa

Który z sądeckich posłów zabiegał o sześciokrotnie niższą dotację dla Nowego Sącza?” – takie pytanie padło dziś z sejmowej mównicy. Zadał je poseł Marek Sowa w wystąpieniu dotyczącym uszczuplania dochodów samorządów. Przywołał przy tym wątpliwości związane z podziałem pieniędzy z pierwszego rozdania Polskiego Ładu. Jak informowaliśmy  – zasada proporcjonalności, o której mówili przedstawiciele rządu i w myśl której dotacje przyznawano proporcjonalnie do wielkości jednostki samorządowej, w przypadku Nowego Sącza nie zadziałała. Miasto dostało wsparcie w kwocie 4,5 mln zł.  To około dwukrotnie mniej niż okoliczne gminy i wielokrotnie mniej niż Tarnów.

Jeszcze w niedzielę mieli mieć 27 milionów. Ostatecznie jest cztery i pół. Który z sądeckich posłów zabiegał o mniejszą kasę dla Nowego Sącza? Chcemy znać to nazwisko! – mówił Marek Sowa odsyłając pytanie do posłanki PiS Barbary Bartuś. Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawił się wpis posłanki, z którego wynikało, że Nowy Sącz z puli funduszy dzielonych w ramach rządowego programu Polski Ład dostanie 27 milionów. O tyle właśnie miasto wnioskowało na kompleksowy remont ratusza. Wniosek przepadł. Zaakceptowano natomiast inny – wart 4,5 mln. zł, dotyczący budowy boiska w Zawadzie.

Jak później tłumaczyła Barbara Bartuś – jej pracownik pomylił się dokonując wpisu, jednak nie wszyscy dali wiarę jej wyjaśnieniom.

Była już decyzja rządowa o przyznaniu Nowemu Sączowi 27 milionów. Zostało to zablokowane przez jednego z posłów. Zdumiewające jaka jest skuteczność tego posła. Remont ratusza absolutnie kwalifikował się do dofinansowania. Został zakwalifikowany i w ostatniej chwili zablokowany – mówił na ostatniej sesji radny Leszek Zegzda.

Jeśli ktoś życzliwy użył swoich wpływów, żeby nam te pieniądze odebrać, to brak mi cenzuralnych słów żeby skomentować działanie tej osoby. Zdrada to mało powiedziane. Ktoś ograbił mieszkańców – wtórował radny Maciej Prostko.

Jak wyglądał pierwotnie wpis na profilu posłanki – można zobaczyć poniżej.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.