Książki (nie tylko) do plecaka

Trochę z premedytacją został ustalony zestaw książek, o których dzisiaj piszemy. Wierzymy, że jest to lektura nie tylko dla tych, którzy lubią czytać. Również dla tych – a może przede wszystkim dla takich – dla których urlop to dzielenie czasu na czytanie i sportową aktywność.

O zestawie przygotowanym dla naszych Czytelników przez Wydawnictwo SQN można by również powiedzieć, że powstał z myślą o tych, którzy trochę się stęsknili za dawnymi czasami. Już to udowadniamy, a szczegóły oferty Wydawnictwa SQN można znaleźć na stronie internetowej: www.wsqn.pl.

 

Pantani żyje!

Skoro rozpoczął się lipiec, to właśnie powinien odbywać się najsłynniejszy wyścig świata – Tour de France, a jakiś miesiąc temu zakończyć Giro d’ Italia. No właśnie powinny, ale nie tylko kibice kolarstwa ciągle na te wyścigi czekają. Na czas oczekiwania idealna wydaje się kolarska cegła „Marco Pantani – ostatni podjazd”. Na blisko 500 stronach Matt Rendell z aptekarsko-laboratoryjną dokładnością rozprawia się z mitem włoskiego kolarza, który miał taką siłę, by góry (rowerem) przenosić. Pantani to legenda nie tylko dla zakochanych po uszy w kolarstwie Włochach. Jednak czy tamte sukcesy były jedynie efektem nadludzkich predyspozycji Marco? I choć niemal wszystko w tej książce kręci się wokół sportu a konkretnie dwóch kółek, to autor z precyzją wytrawnego policyjnego śledczego odtwarza najważniejsze momenty dramatu. Dramatu, czyli życia Pantaniego – człowieka, który chyba nigdy nie był szczęśliwy. Najczęściej próbował sobie namiastkę tego szczęścia kupić za kolarską fortunę, co kończyło się jeszcze większym rozgoryczeniem. Autor analizuje wydarzenia z zegarkiem w ręku. Jak w kolarskiej czasówce, gdzie w ostatecznym rozrachunku liczyć się będzie każda sekunda. A kiedy już zamkniemy ostatnią stronę książki i zadamy sobie pytanie o pokręcone losy mistrza – spisek mafii?, wielkie sportowe oszustwo? – to dorzućmy do zestawu jeszcze jedno pytanie. Czy smutne wnioski płynące z pracy Matta Rendella są w stanie obalić narodowy mit Włochów, którzy ciągle stawiają Marco pomniki i piszą nie tylko na asfalcie „Pantani żyje!”. Ta książka jest dowodem na prawdziwość tego hasła.

Matt Rendell „Marco Pantani – ostatni podjazd”, Wydawnictwo SQN, tłumaczenie Bartosz Sałbut.

 

Podręcznik świadomego latania

Boisz się latać? Nie, raczej lubisz strach przed lataniem. Bo tak naprawdę (…)

To tylko fragment tekstu! Recenzje pozostałych książek przeczytasz w “Dobrym Tygodniku Sądeckim” – kliknij i pobierz bezpłatnie:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.