Krynica – Zdrój. Tu Dobrze Się Biega!

Krynica – Zdrój. Tu Dobrze Się Biega!

Rozpoczął się II Europejski Festiwal Biegowy – Dwa Beskidy w Krynicy-Zdroju. Do kilkunastu biegów na różnych dystansach zgłosiło się około 1300 zawodników z całego świata. Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Słoneczna pogoda przywitała uczestników zmagań. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili najmłodsi, kilku i kilkunastoletnie dzieci oraz młodzież. Emocji było nie mniej niż wśród dorosłych. Na mecie na odnowionym krynickim deptaku uczestników dekorowali marszałek Witold Kozłowski, Jadwiga Wójtowicz, radna Małopolski, Patryk Wicher, poseł na Sejm i Piotr Ryba, burmistrz Krynicy.

Krynica jest najpiękniejszym uzdrowiskiem w naszym kraju. Urodziłem się, wychowałem się i wykształciłem się w południowej części regionu. Krynica zawsze jednak wzbudzała we mnie pozytywne emocje. Dużo się będzie działo przez najbliższe trzy dni. Życzę Państwu miłej i gościnnej zabawy, odpoczynku i dobrego pobytu w Krynicy-Zdroju. Tym wszystkim, którzy będą wylewali pot biegając na wszystkich dystansach, życzę samych sukcesów. Każdy, kto wystartuje już jest zwycięzcą. Ten, kto wygra królewski dystans, czyli Krynicką Setkę będzie super mega zwycięzcą Europejskiego Festiwalu Biegowego – Dwa Beskidy. Tym samym Festiwal uważam za otwarty – ogłosił marszałek Witold Kozłowski.

– Krynica-Zdrój oddaje to, co ma najlepsze. Znajdujemy się w miejscu wyjątkowym, na zrewitalizowanym deptaku, w sercu miasta. Druga edycja Festiwalu jest jeszcze lepsza i ciekawsza. Biegi od kilkuset metrów do 100 km. Pełna paleta do wyboru. Szanowni Państwo! Czujcie się jak u siebie w domu – przywitał zgromadzonych Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

– Krynica to nie tylko wody mineralne i surowce naturalne, ale to Królowa Polskich Uzdrowisk. Gratuluje, że tu wypoczywacie i wracacie do zdrowiu. Krynica jest także stolicą polskich biegów i wspaniałych ludzi. Bo Małopolska jest krainą ludzi dobrego serca, którzy kochają naturę, przyrodę i sport – zauważył Patryk Wicher, poseł na Sejm.

Jaszczurka na trasie

Następnie przedstawiono elitę ultramaratończyków, biorących udział w Krynickiej Setce, najdłuższym biegu Europejskiego Festiwalu Biegowego – Dwa Beskidy. Do Perły Polskich Uzdrowisk przyjechali biegacze z niemal całego świata: Claire Heslop z Kanady, Daniel Jones z Nowej Zelandii, Morgan Pilley z Australii, Hiszpan Jose Angel Fernandez Jimenez czy Grek Fotis Zisimopoulos, zwycięzca Spartathlonu czyli morderczego 240 km biegu pomiędzy Atenami a Spartą. – Przyjechałam do Krynicy ze względu na przepiękną okolicę, perfekcyjną organizację i jedne z najwyższych nagród w świecie biegowym – przyznała Heslop. Katarzyna Wilk, ubiegłoroczna triumfatorka liczy na dobry występ także w tym roku. – Bardzo dobra atmosfera panuje w Krynicy, mój start jest trochę spontaniczny, bo początkowo planowałam występ w innym miejscu i na krótszym dystansie. Zamierzam dobrze się bawić i ukończyć zawody w jednym kawałku. Edycie Lewandowskiej jako jednej z nielicznych nie będzie przeszkadzała prognozowana wysoka temperatura. – Czuję się jak jaszczurka na trasie. Lubię upał i uwielbiam się w nim wygrzewać. Dla najlepszej kobiety i mężczyzny za zwycięstwo na 105 km trasie przewidziano nagrody w wysokości 50 tys. zł. Start o godz. 3 nad ranem w sobotę 25 czerwca. Limit czasu wynosi 21 godzin. Przewyższenia – 4570 m.

One Year To Go czyli Igrzyska Europejskie za 361 dni

Na krynickim deptaku zaprezentowano spot promocyjny Igrzysk Europejskich 2023 i zegar odliczający czas pozostały do ich rozpoczęcia. – Celebrujemy oczekiwanie na najważniejszą imprezę sportową przyszłego roku, bo liczymy na zaangażowanie wszystkich Polaków. Jedną z dyscyplin IE będą biegi górskie i wielu z dziś oglądanych ultramaratończyków zobaczymy w Krynicy za rok – zaznaczyła Sylwia Czeremuga, dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Burmistrz Ryba przypomniał, że w Krynicy zostaną rozegrane także zawody w kolarstwie górskim na Górze Parkowej, breaking na deptaku oraz judo i taekwondo w hali lodowej.

Pierwsze medale rozdano w jedynym piątkowym biegu dla dorosłych. Trzykilometrową Jaworzynę Vertical wygrał Andrzej Długosz z Rytra.

źródło: Biuro Prasowe UMWM/ Wak

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.