Krynica - Zdrój: po raz piąty przeganiali zawał

Ponad 200 pacjentów zmagających się z chorobami serca wzięło udział w V Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking Pacjentów odbywającym się pod hasłem: Przegoń Zawał. Marsz ganizowany jest co roku w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy - Zdroju. Imprezę wspierają znani sportowcy, m.in. Justyna Kowalczyk, Marcin Urbaś oraz profesorowie kardiologii i kardiochirurgii. W tym roku gościem specjalnym marszu była aktorka Ewa Kuklińska.

Renault2

Inicjatorem marszu jest krakowski kardiolog profesor Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, koordynator kampanii "Stawka to Życie. Zastawka to Życie", który od wielu lat promuje umiarkowaną aktywność fizyczną w pierwotnej i wtórnej profilaktyce zawałowej. Profesor od ponad 10 lat prowadzi w Polsce południowej i południowo-wschodniej Kluby Pacjenta, które edukują i budują świadomość wśród chorych na serce.

- Długo pracowaliśmy nad modelem wysiłku fizycznego, który będzie optymalny nie tylko dla pacjentów po zawale serca, ale również dla tych z chorobami serca i naczyń. Ruch jest bardzo dobrym lekarstwem, ponieważ prowadzi do zmniejszenia zatorowości naczyń. Z kolei nasilone programy rehabilitacji po zawale mają nauczyć pacjentów codziennej aktywności fizycznej. Badania wykazują, że nie potrzebujemy bardzo wysiłkowej aktywności fizycznej. Wystarczy 30 minut codziennego ruchu, a jego intensywność powinna być umiarkowana - uważa profesor Dariusz Dudek.

W kolejnych latach organizatorzy chcą kontynuować marsze nordic walking na dystansie 2-3 km.

- Umiarkowany wysiłek uprawiany codziennie (ok. 30 min) jest zupełnie wystarczający w celu hamowania i zapobiegania wszelkim powikłaniom - mówi profesor Dudek

- To, czego na pewno nie oczekujemy u seniorów i innych pacjentów z chorobą serca i naczyń, to tryb stacjonarny, brak ruchu - kiedy ktoś obawia się jakiegokolwiek wysiłku, przejścia się, wyjścia na zakupy czy wejścia po schodach. Zupełnie też nie zalecamy tego, co jest teraz bardzo modne, czyli biegu na długich dystansach. Potrzebujemy średniego wysiłku, a nordic walking wydaje się być optymalny - dodaje ekspert.

W tym roku gościem specjalnym marszu była Ewa Kuklińska, aktorka filmowa i telewizyjna

- Jestem córką lekarza i siostrą lekarza. Mam świadomość tego, jak ważna jest profilaktyka w naszym życiu. Chciałbym swoją obecnością, formą i kondycją, w jakiej jestem zachęcić innych do uprawiania sportu, do dbania o siebie, a w konsekwencji do zdrowego trybu życia. Dbając o nasze serce starajmy się, aby biło długo i kochało goręcej - podkreśla aktorka.

Fot. Organizatorzy.  

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.