Krynica – Zdrój: nowe skrzydło powiatowego szpitala już gotowe

No i stało się! Inwestycja warta 22 mln zł, związana z rozbudową krynickiego szpitala, a także wyposażeniem nowego, wschodniego skrzydła, została zakończona. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie, w którym uczestniczyli m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister finansów Wiesław Janczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz także jeden z najbardziej znanych w Polsce kardiochirurgów- prof. Dariusz Dudek.

Realizację zadania rozpoczęto 1 października 2016 roku. Inwestycja obejmowała budowę czterech kondygnacji pawilonu połączonego w dwóch miejscach z istniejącym budynkiem szpitala. W piwnicach nowego skrzydła znajduję się sterylizatornia, obsługująca cały szpital, pomieszczenia techniczne i szatnia dla personelu.

Pediatryczna izba przyjęć, poradnia wad postawy i rozwoju dzieci, gabinet zabiegowy, oddział anestezjologii i intensywnej terapii mieszczą się na parterze nowopowstałego skrzydła. Całe pierwsze piętro obejmuje oddział pediatrii. Jest on przyjazny zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, którzy będą mogli tam przebywać ze swoimi chorymi pociechami. Trzy nowoczesne sale operacyjny oraz blok operacyjny znajdują się na drugim piętrze. Rozbudowano także oddział położniczy, o salę cięć cesarskich, połączoną z traktem porodowym.

W budynku zastosowano szereg energooszczędnych rozwiązań, co pozwoli w znaczący sposób ograniczyć zużycie energii oraz zmniejszyć emisję CO2. Realizując projekt rozbudowano obiekt szpitala o ponad 3100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Gdyby nie determinacja Zarządu Powiatu, poparta dobrą wolą Rady Powiatu Nowosądeckiego, tego zadania nie udałoby się zrealizować (…). Nowe skrzydło jest dziś swoistym pomnikiem piątej kadencji powiatowego samorządu- mówił dyrektor krynickiego szpitala Sławomir Kmak. 

Dyrektor w ramach wdzięczności za wsparcie, wręczył staroście Markowi Pławawikowi i przewodniczącemu Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmuntowi Paruchowi statuetkę ,,Serce na dłoni”.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek- Żelazko podkreśliła, iż rozbudowa krynickiego szpitala to ogromny sukces.

-Ta inwestycja ma niebagatelne znaczenie dla jakości usług medycznych nie tylko w powiecie, ale całej Małopolsce. Powiatowe szpitale są bowiem pierwszym miejscem, do którego trafia pacjent. Od jakości diagnostyki i leczenia zależy jego dalszy los- mówiła podczas otwarcia.

Koszt budowy nowego skrzydła szpitala wyniósł 22 mln złotych. 11 mln pochodziło z dotacji celowej Powiatu Nowosądeckiego, 2,7 mln z pożyczki NFOŚIGW oraz 5,7 mln (przy własnym wkładzie 2,4 mln) z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Swoją cegiełkę do budowy szpitala dodał także samorząd: Krynicy- Zdrój, Muszyny, Starego Sącza, Korzennej, Łabowej, Kamionki Wielkiej i Nawojowej. Na doposażenie pediatrii wpłacili 600 tys., z czego 200 tys. przekazał burmistrz Krynicy- Zdrój Dariusz Reśko.

-Krynicki szpital ma swoją renomę. Pracują tutaj znakomici lekarze, którzy zasługują, by mieć najlepsze z możliwych warunków pracy. I takie staraliśmy się im zagwarantować, w trosce o bezpieczeństwo sądeczan oraz turystów- dodał.

Uroczystego poświęcenia nowego skrzydła szpitala dokonał ks. bp Stanisław Salaterski. Na wielkim otwarciu pojawił się także radny wojewódzki Stanisław Pasoń, wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech, Członek Zarządu Wojewody Małopolskiego Leszek Zegzda oraz przedstawiciele powiatowych władz.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu/
Paweł Szeliga

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.