Krynica – Zdrój: nadwyżka ciepła z lodowiska ogrzeje wodę w Aqaparku

Krynica – Zdrój: nadwyżka ciepła z lodowiska ogrzeje wodę w Aqaparku

Budowa Aquparku w Krynicy – Zdroju ma rozpocząć się na początku 2018 r. roku. Urząd Miasta Krynica udostępnił nowe wizualizacje obiektu. 

Aquapark powstanie w miejscu obecnego boiska piłkarskiego, w pobliżu Miejskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji przy ul. Park Sportowy.

-Taka lokalizacja inwestycji od samego początku była brana pod uwagą jako najbardziej prawdopodobna. O jej wyborze zdecydowało ostatecznie bezpośrednie sąsiedztwo hali lodowej. W trakcie trwających wiele miesięcy prac koncepcyjnych okazało się, że hala ta posiada dużą nadwyżkę ciepła produkowanego przez agregaty schładzające taflę lodową. Zaangażowani w projekt inżynierowie doszli do wniosku, że ta nadwyżka może być z powodzeniem wykorzystana do podgrzania wody niezbędnej do funkcjonowania infrastruktury Aquaparku – informuje Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy – Zdroju.

Ta metoda podgrzewania wody ma przynieść oszczędności w skali całego roku nawet wtedy, gdy jej zastosowanie podniesie temperaturę o 1–2 stopnie C.

Aquapark będzie miał nowoczesną formę brył ze stromymi dachami dwuspadzistymi. Do głównej bryły od strony zachodniej dochodzić będzie bryła o analogicznym, dwuspadzistym, kształcie.

-Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano otoczone z trzech stron podwórko, sprawiające przytulne i kameralne wrażenie. Zostanie ono podzielone na dwie części, każda podległa innemu kompleksowi – jedna basenowemu, druga saunowemu – dodaje burmistrz.

Nad bryłę budynku wystawać będzie 9-metrowa wieża, na której zainstalowana zostanie zjeżdżalnia o długości ok. 80 m. W budynku znajdą się basen rekreacyjny, baseny dla dzieci i  kompleks saun. W kompleksie saun przewidziano także urządzenia schładzające – wiadra, bicze szkockie, basen lodowy, grota śnieżna i brodzik z prysznicem.

Aquapark wyposażony zostanie w dwurzędowe trybuny na ok. 100 miejsc siedzących, co pozwoli na organizację zawodów pływackich o zasięgu regionalnym.

***

Hala basenowa zostanie wyposażona w następujące elementy:

– Basen pływacki o długości 25 metrów i szerokości 13 metrów (pow. 325 m2). Basem będzie głęboki na 1,8 m i zostanie podzielony na 6 torów, z których 3 wyposażone zostaną w podnoszone dno.

– Basen rekreacyjny o pow. 129 m2 (o głębokości zmiennej od 0,9 m do 1,2 m), z dodatkowymi atrakcjami w postaci: huśtawki wodnej, siedziska i leżanki napowietrzającej, gejzerów, wulkanu, masaży bocznych podwodnych oraz masaży karku.

C – Brodzik dla dzieci o pow. 36 m2 i głębokości 30 cm z miękkim dnem, z dodatkowymi atrakcjami w postaci: zjeżdżalni dziecięcej „słonika”, grzybka wodnego, fontanny i wiadra.

D – Basen będący lądowiskiem dla zjeżdżalni rodzinnej.

Czytaj również:

Tak będzie wyglądał aquapark w Krynicy – Zdroju

Fot. Wizualizacje – UM Krynica – Zdrój.

 

 

Share on twitter
Share on facebook