Krynica – Zdrój. Góra Parkowa wraca do stylu art deco. Będą szklane, otwierane ściany, restauracja i dancingi

Krynica – Zdrój. Góra Parkowa wraca do stylu art deco. Będą szklane, otwierane ściany, restauracja i dancingi

Trwa przebudowa górnej stacji kolejki na Górze Parkowej. Pomysłodawcy generalnego remontu chcą przywrócić temu miejscu historyczny charakter i wprowadzić nowe udogodnienia dla turystów. Stacja dolna też doczeka się przemiany, dzięki czemu cały obiekt będzie mógł powrócić do przedwojennego charakteru. Już latem przyszłego roku turystów czeka podróż w czasie…

W odnowionym budynku powstanie między innymi restauracja i tarasy widokowe. Pojawią się także dodatkowe atrakcje dla turystów przenoszące ich w klimat XX-lecia międzywojennego oraz udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub podróżujących z dziecięcymi wózkami.

Postanowiliśmy poszerzyć od razu zakres inwestycji o dolną stację, by jak najszybciej znowu móc zaprosić turystów do naszego ośrodka na Górze Parkowej. Dzięki temu zmniejszymy do minium czas, w którym ośrodek pozostanie zamknięty dla zwiedzających  – tłumaczy Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Prace remontowe mają zakończyć się latem 2021 roku.

„Podróż do Krynicy z czasów dwudziestolecia międzywojennego zacznie się już w dolnej stacji kolei PKL. (…) Wnętrza budynków zostaną zaaranżowane tak, aby wydobyć najlepsze cechu stylu lat 30. Klasyczne przestrzenie zostaną wzbogacone szeregiem nowinek technologicznych i projekcji multimedialnych, aby zapewnić najwyższą jakość doświadczeń i przenieść gości Góry Parkowej do lat 30. XX wieku. W górnej stacji ośrodka powstaje restauracja (…). Znajdziemy w niej liczne elementy stylu art deco – od lamp dekoracyjnych, stylizowanych mebli po inne detale wyposażenia. Poza nowymi wnętrzami klientom serwowane będą dania tematycznie dopełniające wizję podróży do klimatu lat 30. Projekt górnej stacji obejmuje również przebudowę pergoli mieszczącej kawiarnię i wyposażenie jej w szklane, otwierane ściany, chroniące przed wiatrem w okresie jesienno-zimowym oraz nowe okna, przez które turyści będą mogli obserwować widoki po stronie Rajskich Ślizgawek. Przebudowie ulegnie także dziedziniec wewnętrzny, z którego półokrągłymi schodami będzie można dostać się na słoneczny taras restauracji. Nowa nawierzchnia umożliwi tam przeprowadzanie dancingów, których tradycja na Górze Parkowej sięga lat 30-tych ubiegłego wieku. Ważnym elementem planowanej renowacji jest dobudowanie dwóch tarasów na piętrze restauracji o łącznej powierzchni ponad 200 m2. W całym budynku pojawią się też nowe toalety” – czytamy w komunikacie PKL

Pierwsza w Polsce kolej linowo – terenowa działa od 8 grudnia 1937 roku. Kursuje z dolnej stacji, położonej 584 m n.p.m., trasą o długości 642 metów, do stacji znajdującej się na Górze Parkowej. Krynica w okresie dwudziestolecia międzywojennego była luksusowym kurortem, miejscem odpoczynku i uzdrowiskiem dla rzeszy zamożnych klientów. Swoim usytuowaniem oraz pięknem modernistycznego stylu odzwierciedlała wysoką kulturę odradzającej się Polski, podkreślając ponadczasową elegancję swych czasów. Góra Parkowa – ikona Krynicy lat 20stych XX wieku – od lat kojarzona z sielanką, piękną panoramą, długimi spacerami po lesie, przyjazną dla dzieci atmosferą. W swojej pięknej historii rozpoczęła cykl wspaniałych wydarzeń kulturalnych czy sportowych, które na zawsze wpisały się w pamięci kuracjuszy ale i do pamięci światowego saneczkarstwa.
Share on twitter
Share on facebook