Kręgosłup. Im bardziej niewygodnie, tym zdrowiej?

Kręgosłup. Im bardziej niewygodnie, tym zdrowiej?

Krzysztof Kozioł

Rozmowa z Krzysztofem Kozłem – fizjoterapeutą, dyplomowanym terapeutą manualnym Szkoły Niemieckiej IFOMT

– Nasze kręgosłupy chyba najbardziej ucierpiały podczas pandemii. Osoby pracujące czy uczące się zdalnie często nie wychodziły z łóżka twierdząc, że tak jest wygodniej. Dla nas na pewno, ale czy dla kręgosłupa również?

– Nie tylko na nasz kręgosłup wpływa to niekorzystnie, ale również na nasz ogólny stan zdrowia. Mam na myśli nie tylko układ ruchu, ale szeroko rozumiane kwestie psychospołeczne, zmniejszoną aktywność fizyczną i w konsekwencji spadek odporności całego organizmu. Od lat wiadomo, że brak aktywności fizycznej, nasze ogólne lenistwo związane z niechęcią do ruchu, przyczynia się do wielu chorób. Mam na myśli nie tylko problemy bólowe naszego kręgosłupa, ale również schorzenia onkologiczne, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Niestety, dlatego w większości sytuacji to, co jest dla nas wygodne, nie do końca będzie dobre dla naszego zdrowia.

– Które części kręgosłupa były najbardziej obciążone podczas nieustannego siedzenia przy biurku?

– W każdym z odcinków kręgosłupa mogą zostać przeciążone i uszkodzone różne elementy kręgów lub wielu innych struktur – często kilku jednocześnie. Uszkodzenia te są często określane nazwami popularnych jednostek chorobowych np. choroby zwyrodnieniowej, dyskopatii, rwy kulszowej, przepukliny jądra miażdżystego. Zazwyczaj jednak ich istota jest bardziej złożona i wielopłaszczyznowa. Uszkodzenia dysku wcale nie są najczęstszą przyczyną. Myślę, że najbardziej znaczącym czynnikiem jest zaburzenie wydolności mięśni odpowiedzialnych za stabilizację i równowagę napięć mięśniowych. W przypadku kilkugodzinnego siedzenia przy biurku nasze mięśnie wykonują długą pracę statyczną, rozleniwiają się i w konsekwencji prowadzi to do powstania dolegliwości bólowych, uczucia sztywności, zmęczenia i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

– Czy przez pandemię ilość pacjentów skarżących się na bóle kręgosłupa wzrosła? …

CAŁOŚĆ PRZECZYTASZ W SPECJALNYM WYDANIUY DTS. ZA DARMO:

Dobry Tygodnik Sądecki

 

Share on twitter
Share on facebook