Kraków Kruków. Kolekcja Bożeny i Ryszarda Kruków w Muzeum Okręgowym

Kraków Kruków. Kolekcja Bożeny i Ryszarda Kruków w Muzeum Okręgowym

11 marca na sali wystaw zmiennych w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zawisły obrazy autorstwa Stanisława Fabijańskiego, Władysława Jarockiego, Stanisława Paciorka, Stanisława Tondosa, Sylweriusza Saskiego, Leonarda Stroynowskiego czy Franciszka Turka a także wielu innych malarzy związanych z Krakowem. Na wystawie Kraków Kruków znajdują się także liczne pamiątki, dokumenty, zegar a nawet witraż – wszystko związane z Krakowem, miastem, któremu poświęcona jest otwarta niedawno wystawa zmienna w sądeckim muzeum.

Johann Wolfgang von Goethe mawiał, że „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Tacy są na pewno Bożena i Ryszard Krukowie.

– To właściciele tej zacnej kolekcji krakowskich widoków, pamiątek, i tego wszystkiego, co kojarzy się z Krakowem. Wystawa wpisuje się w 765. rocznicę lokacji naszego pięknego Krakowa, bliskiego Nowemu Sączowi – mówił podczas otwarcia dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. Nawiązał do hasła zaczerpniętego z grafiki Mattheusa Meriana z 1619 roku, ukazującej panoramę Krakowa od północnego zachodu, a mianowicie: „Kraków, miasto całej Polski najludniejsze i najświetniejsze, wyróżniające się królewskim zamkiem i akademią”.

To kwintesencja dewizy mówiącej, że Kraków to najwspanialsze z miast Polski. Wszystko, co możemy zobaczyć na wystawie jest związane z tym miastem – dodał.

A gdyby zapytać o naszą dewizę kolekcjonerstwa, to mieści się ona w słowach „kolekcjonerstwo dla wiedzy”. Nasz krakowski rodowód oraz podjęta przed laty decyzja o wydawaniu „Almanachu Muszyny”  i ratowaniu rodzinnej willi „Wanda” w Muszynie pchnęły nas w kierunku budowania dwóch kolekcji. Jedna poszerza wiedzę o Sądecczyźnie, a szczególnie o Muszynie, z którą związaliśmy się sercem. Druga potwierdza, że – dokonując kolekcjonerskich wyborów – nie zapomnieliśmy o Krakowie, mieście naszej młodości i edukacji – wyjaśnia Bożena Mściwujewska-Kruk.

– Kraków był i jest miejscem, które ukształtowało nasz punkt widzenia na zabytki oraz ochronę i upowszechnianie dziedzictwa narodowego – podkreśla Ryszard Kruk i zachęca wszystkich, którym bliska jest historia, do przejrzenia bibliotek, szuflad i strychów:  – Zapewne znajdą tam państwo przedmioty, które pozwolą opowiedzieć niejedną fascynującą historię. W naszym kraju, w którym wiele dóbr kultury zostało zniszczonych w rezultacie wojen, powstań, rabunków, klęsk żywiołowych i bezmyślności, należy z szacunkiem pochylić się nad każdym skrawkiem papieru i obiektem, który może okazać się ważnym świadkiem narodowej historii – zaznacza Ryszard Kruk.

W przygotowanie wystawy Kraków Kruków zaangażowani byli pracownicy Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu: Anna Florek, Maria Marcinowska oraz Jan i Wojciech Kołbonowie.

Podczas otwarcia można było także obejrzeć film opowiadający o krakowskiej kolekcji państwa Kruków. Wystawie towarzyszy katalog z obszernym opisem prezentowanych na wystawie prac.

Na wernisażu gośćmi byli m.in. przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Nowego Sącza Leszek Zegzda, historyk sztuki, profesor Piotr Łopatkiewicz, znany etnograf i tłumacz Antoni Kroh oraz Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

***

Wystawę Kraków Kruków można oglądać w godzinach otwarcia ekspozycji Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu do 31 lipca 2022 r.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.