Kot to wspaniały terapeuta. Dziś jego dzień, a my z tej okazji rozdajemy wejściówki do kina

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Kota, obchodzony w Polsce od 2006 roku, po to by podkreślić znaczenie tych zwierząt w naszym życiu. Małe, duże, starsze, zadziorne, uparte i charakterne - wszystkie potrzebują domu i odrobiny opieki. Choć od czasu do czasu przynoszą nam niechciane prezenty w postaci zagryzionych myszy i zrzucają kwiaty z parapetów, to swoim mruczeniem i ogrzewaniem stóp, nadrabiają wszystko.  

wsb3

Nie od dziś również wiadomo, że koty mają pozytywny wpływ na naszą psychikę: poprawiają nastrój, zmniejszają poczucie samotności oraz odstresowują. Felinoterapia, czyli dosłownie: leczenie kotem jest wykorzystywana w rehabilitacji niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie dzieci, dorosłych i seniorów. Badania, które są prowadzone od lat 70 ubiegłego stulecia potwierdzają jej dobroczynny wpływ na człowieka. Dodatkowo kontakt z kotem może zmniejszać ryzyko chorób serca, czy układu krążenia, obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Kobiety w ciąży, a kot w domu

Powszechnie powtarza się, że kobieta w ciąży nie powinna trzymać w domu kotów i najlepiej wówczas unikać kontaktu z tymi zwierzętami. Owszem toksoplazmoza, którą niektóre koty są zarażone może mieć wpływ na rozwój płodu, jednak niebezpieczne pierwotniaki rozwijają się w kale kota, a zarazić się nimi można np. kiedy przyszła matka dotknie ust ręką, którą czyściła wcześniej kuwetę. Jednak, aby mieć stuprocentową pewność, że kot nie narazi zdrowia naszego dziecka, dla własnego spokoju przekażmy obowiązki sprzątania kociej ,,łazienki" komuś innemu.

Kocie rekordy świata

Najstarszą kotką świata była pochodząca z Teksasu Creme Puff, która dożyła ponad 38 lat (1967-2005). Jej właścicielką była Jake Perry. Posiadała także drugiego rekordzistę - sfinksa Granpa, który przeżył 34 lata.

Jednym z najstarszych kotów świata był mieszkający w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii ,,Puss". Odszedł w 1939 roku, w wieku 36 lat. Przypomnijmy: średnia długość życia kota to 17 lat.

Amerykański Corduroy - to aktualnie najstarszy żyjący kot wpisany do Księgi Guinessa. Obecnie ma 28 lat.

Największy kot domowy - Himmy, pochodzący z Australii, ważył ponad 21 kilogramów, a jego wysokość wynosiła 38 cm, a długość około metra.

Długość życia kota zależy od wielu aspektów tj.: odżywiania, opieki, czynników genetycznych. Koty, które się wałęsają zwykle żyją 8 lat.

Jak to jest z kocimi latami? 

Kocie lata                        Ludzkie lata

6 miesięcy kociego życia to 10 lat ,,ludzkiego"

1 rok                                  15 lat

4 lata                                 32 lata

8 lat                                   48 lata

12 lat                                  64 lata

18 lat                                  88 lat

20 lat                                  96 lat

21 lat                                  100 lat 

Jak wygrać bilet do kina ,,Sokół" na włoską komedię o małżeństwie ,,Żona czy Mąż" ?
Nic prostszego!

Polub udostępniony przez nas artykuł i wstaw w komentarzu zdjęcie swojego kota, dodając kilka słów opisujących charakter Twojego pupila lub historię z nim związaną.

Do dzieła! Dwie wejściówki do zgarnięcia.

Na zgłoszenia czekamy do północy 18 lutego.

 

Fot. Kinga Nikiel- Bielak/ NS

KOMORA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.