Kosmetyki antyseptyczne na wagę złota

Kosmetyki antyseptyczne na wagę złota

Skuteczny preparat dezynfekujący skórę warto mieć zawsze przy sobie – nie tylko w dobie pandemicznego kryzysu. Buteleczka z odkażającym płynem albo nasączone chusteczki uratują sytuację wtedy, kiedy nie będziesz mieć możliwości dokładnego umycia dłoni, na przykład po podróży komunikacją miejską lub pociągiem albo po wizycie w publicznym pomieszczeniu, przez które przewija się ogromna ilość ludzi. Na co zwrócić uwagę, wybierając dla siebie taki kosmetyk? Podpowiadamy!

Najprostsze rozwiązanie nasuwa się samo. W drogeriach, aptekach oraz sklepach chemicznych odnajdziesz wiele gotowych produktów, mniej lub bardziej agresywnych, których kluczowym zadaniem jest precyzyjna dezynfekcja skóry. Są to przede wszystkim antybakteryjne żele, płyny oraz chusteczki. Większość z nich powstała na bazie wysokoprocentowego alkoholu (etylowego, propylowego, butylowego) – to właśnie ten składnik jest główną siłą sprawczą, która skutecznie likwiduje niekorzystne drobnoustroje. Należy jednak pamiętać, że ma on również działanie niepożądane – jest silnie przesuszający i podrażniający, dlatego sięgając po specyfik dezynfekujący zwróć uwagę na to, co jeszcze znajduje się w jego formule.

Za jakie komponenty podziękuje Twoja skóra?

Bardzo cenionym składnikiem preparatów odkażających jest aloes. Wykazuje on potrójne właściwości – nie tylko działa antyseptycznie, lecz także przywraca właściwy poziom nawilżenia oraz przynosi ukojenie poirytowanej tkance. To wyjątkowe źródło witamin A, C, E i z grupy B, minerałów, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych, dzięki którym intensywnie odżywia i wzmacnia skórę.

Podobne właściwości wykazuje pantenol, czyli prowitamina B5. Troszczy się on o optymalny poziom nawodnienia tkanki, a także redukuje zaczerwienienia i swędzenie oraz łagodzi stany zapalne. Dzięki niemu naskórek pozostaje miękki, elastyczny i odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Popularnym komponentem jest gliceryna. Wiąże ona wokół siebie cząsteczki wody i tym sposobem uszczelnia płaszcz hydrolipidowy. Poprawia to zdolności obronne tkanki, a także wpływa korzystnie na jej sprężystość, gładkość oraz napięcie.

Witamina E natomiast, dzięki swoim nieocenionym właściwościom regenerującym, odbudowuje osłabioną strukturę, co przekłada się na prawidłowy wygląd i dobrą kondycję skóry.

Nie przesadzaj z odkażaniem dłoni! Na ich powierzchni znajdują się także dobroczynne drobnoustroje, które są niezbędne do zachowania zrównoważonej flory bakteryjnej. Wyjałowiona tkanka traci swoje naturalne mechanizmy zabezpieczające przed bodźcami z zewnątrz.

Unikaj preparatów, które zawierają syntetyczne barwniki oraz substancje zapachowe. Są to komponenty, które mogą dodatkowo podrażniać albo przesuszać.

Bottle of eucalyptus essential oil on white background

Zamiast gotowego preparatu

Jeżeli jesteś miłośniczką naturalnych kosmetyków, płyn do dezynfekcji skóry możesz wykonać sama. Do bazy, jaką stanowi alkohol o stężeniu minimum 70%, dodaj żel aloesowy oraz olejki eteryczne. Te ostatnie są bardzo skutecznymi komponentami o właściwościach antyseptycznych. Przyjrzyjmy się ich działaniu bliżej…

Eukaliptusowy – wyróżnia się intensywnym zapachem. Skutecznie niszczy niepożądane drobnoustroje, wirusy, grzyby i roztocza. Łagodzi stany zapalne tkanki, wspomaga także leczenie trądziku, łuszczycy oraz łupieżu.

Lawendowy – wykazuje silne działanie odkażające. Doskonale sprawdza się przy uśmierzaniu objawów chorób skórnych, takich jak egzema czy trądzik. Ponadto łagodzi ból, uspokaja oraz ułatwia zasypianie, co jest korzystne w przypadku sytuacji nerwowych.

Miętowy – przynosi korzyści tkance mocno zanieczyszczonej, problematycznej oraz ze skłonnością do stanów zapalnych. Intensywnie dezynfekuje oraz koi, działając uspokajająco nie tylko na ciało, lecz także umysł.

Goździkowy – ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwzapalne. Posłuży nie tylko do dezynfekcji naskórka, lecz także pomieszczeń, w których przebywamy.

Z drzewa herbacianego – to znakomity składnik, który zapewni tkance odpowiednią pielęgnację – szczególnie tej podrażnionej oraz problematycznej.

Te i wiele innych olejków eterycznych znajdziesz na MAKEUP. Jeżeli w polskim sklepie produkt jest tymczasowo niedostępny, z pomocą przyjdzie Ci słowacka strona. Powodzenia!

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama