Obradował powiatowy sztab kryzysowy. Służby gotowe na przypadki zachorowań

Dzisiaj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz członek Zarządu Powiatu Edward Ciągło. Jak poinformowano – służby są przygotowane do działania w wypadku pojawienia się podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Jak poinformował Mateusz Wójcik – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu, na terenie Sądeccyzny nie ma stwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Dwie osoby, które były o tę chorobę podejrzewane, były izolowane przez 14 dni, na szczęście okazały się zdrowe.

– Obecnie nadzorem epidemiologicznym objętych jest osiem osób – dodał Mateusz Wójcik. – Nie mają jednak objawów, świadczących o zakażeniu koronawirusem. Ich stan jest dobry.

Lidia Zelek – dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu zapewniała, że placówka jest przygotowana na działanie w razie podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19. Dla pacjentów w ciężkim stanie wydzielono piętro oddziału pulmunologii.

W budynku szpitalnym wydzielono odrębny punkt przyjęć, by pacjent nie miał styczności ze ludźmi przebywjacymi na SOR. Została też wydzielona karetka do transportu osób, co do których istnieje podejrzenie, że miały one kontakt z osobami chorymi, lub ich objawy wskazują na koronawirusa.

Natomiast ratownicy Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego zostali wyposażeni w pakiety indywidualnej ochrony, a jednostki opieki społecznej na terenie powiatu nowosądeckiego mają zabezpieczone leki, żywność oraz środki odkażające na dwa miesiące.

Ważne jest i to, że akcje edukacyjne przeprowadzono w szkołach nadzorowanych przez powiat. Rodzice zostali poinstruowani, by nie wysyłali do szkoły dzieci, które są przeziębione lub wykazują objawy zbliżone do grypy.

Służby sanitarne uczulają, by podejrzenia zakażenia koronowirusem zgłaszać telefonicznie. Nie należy iść do przychodni czy na SOR, by nie zarażać przypadkowych ludzi.

(Źródło – Starostwo Nowosądeckie)
Fot. Paweł Szeliga

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.