UWAGA! Urzędnicy z Korzennej będą kontrolować piece i to, co jest w nich spalane

UWAGA! Urzędnicy z Korzennej będą kontrolować piece i to, co jest w nich spalane

Od listopada w gminie Korzenna rozpoczną się kontrole pieców i opału stosowanego do ogrzewania budynków.

– Pracownicy Urzędu Gminy w Korzennej będą pojawiać się w domach bez dodatkowego powiadomienia między godz. 6.00 a 22.00. W razie potrzeby tożsamość osób kontrolujących można sprawdzić, dzwoniąc pod numer telefonu 18 440-66-10- informują urzędnicy.

Według obowiązującego prawa (art. 379 ustawy – Prawo ochrony środowiska) to właśnie obowiązkiem gminy jest przeprowadzanie takich kontroli. Urzędnicy będą sprawdzać, czy źródła ogrzewania oraz opał są zgodne z uchwałą antysmogową obowiązującą w województwie małopolskim.

W nadchodzącym okresie zimowym zanieczyszczenie rośnie, ponieważ trzeba mocniej ogrzać budynki. Należy zwrócić uwagę na to, że to właśnie od jakości pieców oraz opału w dużej mierze zależy jakość powietrza, którym oddychamy. Najbardziej szkodzą nam stare piece opalane niskiej jakości węglem i spalanie odpadów. Palenie drewnem, (szczególnie niedostatecznie suchym i zanieczyszczonym) w kominkach też przyczynia się do powstawania smogu. Obecnie zaleca się zmianę systemu ogrzewania na gazowe lub elektryczne.

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook