Konstytucję 3 Maja tworzył i podpisał ostatni przed rozbiorami starosta sądecki… Sądeczanie pamiętają

Sądeczanie mają szczególny powód aby pamiętać o dzisiejszym święcie. Konstytucję 3 maja tworzył i podpisał przecież ostatni przed rozbiorami starosta sądecki, późniejszy marszałek Sejmu Wielkiego – Stanisław Małachowski.  Ze względu na nieposzlakowaną uczciwość nazywano go polskim Arystydesem.  Stanowisko starosty sądeckiego piastował przez trzy dekady. Kiedy je obejmował, miał tylko 19 lat.

Jako namiestnik króla sprawował na Sądecczyźnie władzę sądowniczą i wykonawczą. Był  zwolennikiem reform i niezłomnym patriotą. Domagał się ograniczenia liberum veto, popierał dążenia mieszczan do rozszerzenia praw politycznych, publicznie potępił konfederację targowicką i demonstracyjnie złożył urzędy, usuwając się w 1792 r. z życia publicznego.

Jego imieniem nazwano reprezentacyjną salę w nowosądeckim ratuszu, a nieopodal  – na placu 3 Maja stoi popiersie marszałka Sejmu Wielkiego przed którym co roku – również dziś  pojawiają się wiązanki kwiatów.

Na zdjęciach – kwiaty składają poseł Jan Duda, pełnomocnik premiera do spraw programu ,,Czyste Powietrze” – Bartłomiej Orzeł, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk i radna Ilona Orzeł.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.