Konkurencja czy podróbka? Sąd nad „Lidlomixem”

Konkurencja czy podróbka? Sąd nad „Lidlomixem”

lidlomix vs thermomix

Hiszpański sąd uznał, że producent urządzenia Lidlomix (znanego też jako Monsieur Cuisin) produktu marki własnej Lidla – Silvercrest, zainspirował się Thermomixem i naruszył patenty oryginalnego Thermomixa. Efekt – Lidlomix musi zostać wycofany z rynku. Decyzja dotyczy na razie Hiszpanii.

Producent Thermomixa zwrócił się do sądu ze swoimi zastrzeżeniami w połowie 2019 roku twierdząc, że niemiecka sieć narusza patenty, a produkt Lidla jest bliźniaczo podobny do robota niemieckiej marki Vorwerk.

Lidl argumentował, że na rynku jest bardzo dużo podobnych produktów, ale ostatecznie sprawę przegrał.

W Polsce Thermomix kosztuje około 5 tys. zł. Lidlomix –  niespełna dwa tysiące. Oba roboty cieszą się ogromną popularnością.

Lidl zapewnia, że wyrok „dotyczy wyłącznie rynku hiszpańskiego. Dla Lidl Polska i sprzedaży urządzenia Monsieur Cuisine w Polsce, decyzja ta nie ma żadnego wpływu” – stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami money.pl Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Jest jednak możliwe, że wyrok sądu jaki zapadł w Hiszpanii zapoczątkuje serię analogicznych spraw sądowych w kolejnych krajach.