W lipcu koniec papierowych zwolnień lekarskich

W lipcu koniec papierowych zwolnień lekarskich

Od lipca 2018 r. lekarze nie będą mogli już wystawiać pacjentom tradycyjnych, papierowych zwolnień lekarskich. W życie wejdą zwolnienia elektroniczne, tzw. e-ZLA. Za ich wdrożenie odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Używanie elektronicznych zwolnień ma być ułatwieniem zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, którzy będą mieć bezpośredni dostęp do danych pacjenta oraz członków jego rodziny. 

Tradycyjne zwolnienia będą ważne do czerwca tego roku. Od lipca zastąpią je e-ZLA.

– Pacjenci nie będą już musieli przynosić zwolnień do pracodawcy. Pracodawca, posiadając konto na Platformie Usług Elektronicznych, od razu po wystawieniu druku e-ZLA i wysłaniu go przez lekarza, widzi to zwolnienie na swoim koncie – tłumaczy dyrektor sądeckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Krzysztof Saczka.

Dzięki wpisaniu numeru PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikujące pacjenta będą lekarzowi udostępniane przez system.

– Lekarze nie będą musieli pobierać bloczków ZLA Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tylko wypełnią je elektronicznie. Korzystając z tradycyjnych bloczków musieli do siedmiu dni odnieść do siedziby ZUS kopię tych zwolnień. Teraz już nie będzie takiego obowiązku – dodaje Krzysztof Saczka.

A co o tym pomyśle sądzą nasi Czytelnicy? To dobry pomysł?

Fot. Ilustracyjne – pixabay


Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama